Градинарите, които съхраняват големи количества картофи през зимата, трябва да знаят, че поради неправилно съхранение клубените те могат да поникнат или да изгният. За да се избегне това, трябва да се спазват няколко важни условия. Освен това има една подправка, която може да помогне в случая. Листата от нея се слагат в касетките с картофи. Това е дафиновият лист.
Правилно съхранение на картофите през зимата
Желателно е температурата на въздуха да не е нито твърде висока, нито твърде ниска. Идеалната температура е от 4 до 7 градуса по Целзий. Също така трябва да запомните значението на вентилацията, високата влажност и липсата на светлина в помещението, където се съхранява зеленчукът.
Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате
Освен това има смисъл да се използват определени „добавки“, които удължават „живота“ на картофите. Това са листа, които са естествени антисептици. Използването на такива продукти помага за елиминирането на опасни микроорганизми и предотвратява появата на мухъл.
Супер продукти за удължаване съхранението на картофи
Във всеки контейнер, където съхранявате грудките, трябва да поставите няколко листа дафинов лист и мента.
Дафиновият лист има антисептични свойства: картофите ще получат защита срещу бактерии. Благодарение на дафиновия лист и съединенията, които отделя, зеленчукът няма да изгние. Ментата също се "бори" с опасни микроорганизми и в същото време премахва неприятната миризма.
4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари
Други трикове за съхранение на картофите през зимата
Идеалната температура за зимуване на картофи е +3- +6 °C. Ако нямате изба, гараж или мазе на ваше разположение, най-доброто място за съхранение на картофи в апартамента през зимата е балкон или лоджия. Клубените ще издържат максимум няколко седмици в хладилника, но на неотопляем балкон ще се съхраняват добре с месеци.
Касетките трябва да са дървени, плътно свързани - дъска до дъска, но предварително обработени с меден сулфат (100 гр на 10 л вода) или белина (400 гр на 10 л вода).
Ако вашият балкон не е остъклен, увийте кутиите с изолация: сгънати на няколко слоя ще свършат пенопласт, одеяла или други материали, спомагащи за запазване на топлината.
Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Други съвети за правилно съхранение на картофите:
- сортирайте картофите от време на време и изхвърляйте грудки, които започват да гният;
- поддържайте влажност на въздухана закрито от 70-85%;
- сложете мента в съд ас картофите или пелин, поръсете клубените с люспи от лук или пепел - това ще помогне да се предпазят кореноплодите от разваляне и да се забави времето за покълване;
- не дръжте касетките с картофи до други зеленчуци(с изключение на цвеклото, картофите са „приятели“ с тях, дори в един и същ контейнер за съхранение).
Правилна подготовка на картофите за съхранение
Поставете изкопаните картофи върху вестник под и оставете клубените да изсъхнат. Не поставяйте картофите на пряка слънчева светлина, в противен случай ще станат зелени.
Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
След това премахнете почвата от тях, но не ги мийте: водата премахва защитния филм и такива картофи няма да се съхраняват добре у дома.
Изберете само висококачествени грудки - плътни, с гладка кожа, без петна, разрези или други повреди, с не много дълбоки “очи”.
Големите картофи започват да се развалят първи, така че ако е възможно, отделете средно големи кореноплодни култури за зимуване. Сортирайте картофите: по-добре е да съхранявате клубените от различни сортове отделно един от друг в отделни контейнери (това не е необходимо условие, но по този начин кореноплодите ще издържат по-дълго, защото някои сортове „не харесват“ един друг и един от сортовете могат да започнат да гният).
Съберете картофите в мрежести торби или кутии с големи отвори, оставете ги да престоят няколко дни на хладно и сухо място: след това клубените могат да се съхраняват на хладно място.
Защо не трябва да изхвърляте обелките от картофи