Отглеждането на картофи е свързано с мног митове. Много градинари вярват, че колкото по-малки са клубените, които се засаждат, толкова по-големи ще бъдат след това грудките и съответно обратното. Но действително така ли е?
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Митове и истини при отглеждането на картофи
Въз основа на този съвет много градинари предпочитат да засаждат грудки със среден размер, както и да нарязват по-големите, така че на всяка част да има няколко очи.
Но в случая опитните градинари са категорични, че големите грудки дават отлична реколта. Препоръчително е за засаждане да се използват грудки, чиито размер е малко по-голям от стандартното пилешко яйце.
При засаждане на картофи сложете това в дупката, за да е богата реколтата им
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Друго разпространено твърдение е, че ако клубените са дълбоко засадени, реколтата ще е от дребни грудки и ще има изобилие от листа. Опитните градинари определят това твърдение като истина - те съветват клубените да се засаждат плитко, за да са по-близо до топлината на слънцето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Друг мит е, че картофите трябва да се торят само с минерални торове, тъй като органичните вещества влияят лошо на вкуса им.
От незапомнени времена оборският хумус се смята за най-добрият тор за картофи. Въпреки че тази култура не е особено взискателна към торенето, тя се нуждае от калий, фосфор, магнезий, сяра, бор, желязо и други елементи.
Грижата за насажденията се състои в плевене, хълмиране, поливане и торене, ако е необходимо, защита от болести и вредители. Тази дейност е доста трудоемка, но ако отглеждате картофи на малка площ, грижите могат да бъдат сведени до минимум, като използвате правилните методи. Например, мулчирането на насажденията (със слама, окосена трева, сено, плевелни плевели) замества хълмирането, помага за задържане на влагата в почвата (позволява ви да намалите или напълно да премахнете поливането) и потиска растежа на плевелите. Засаждането на грудки във високи лехи или бъчви също елиминира необходимостта от хълмиране и загуба на време за плевене.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Хълмиране на картофите - кога и как се прави