Маринованите краставици са популярни в много страни по света, но може би само тук има истински култ към този консервиран зеленчук. Те се консумират не само в „натурален“ вид, но се използват и за приготвянето на много други ястия. Но за да ги приготвите, първо трябва да отгледате и съберете краставиците.
Тайни на отглеждането на хрупкави краставици
- Избор на сортове краставици за мариноване
Още: За сочни и вкусни ягоди - заложете на тези три съвета
Всеки сорт краставица има своето кулинарно предназначение. Има две основни групи: салатни и за туршия. Има и универсални разновидности, които теоретично могат да се използват и на двете места.
Каква трябва да бъде истинската краставица за туршия?
Това са краставиците, които запазват формата си и изглеждат вкусни в буркан. Разбира се, все още зависи от времето на прибиране на реколтата, защото всяка краставица може да презрее. Но някои сортове запазват условията, подходящи за осоляване и мариноване за много дълго време и дават много краставици наведнъж.
- Подготовка на почвата
Още: Ослепителни цветя за балкона: Комбинациите, които ще го преобразят
Маринованите сортове краставици, както всеки друг, обичат рохкава, добре дренирана и питателна почва. И всички тези условия са важни. Краставиците обичат влагата и при постоянно поливане или чести дъждове всяка почва постепенно се уплътнява. Това води до липса на кислород в кореновата зона и нарушаване на храненето на храстите.
Ако една почва се превръща в „асфалт“ за кратък период от време, докато другата поддържа нормален газообмен почти до края на вегетационния период. Следователно, ако почвата е твърде гъста, към леглата се добавят големи количества разхлабващи компоненти - торф или пясък.
- Засаждане на краставици
Правилното засаждане е важна стъпка към богата реколта от мариновани краставици. Тези зеленчуци могат да се отглеждат в оранжерии, парници и на открито. Но при ранна сеитба все пак се препоръчва да се осигури възможност за временно покриване на храстите.
Още: Тайната на пищния цъфтеж: Как да се грижите за хортензиите през април
Най-простият метод е да използвате арки над леглата под подвижен филм. Повтарящите се студове могат напълно да унищожат всички насаждения - културата не може да понесе температури под нулата.
Методи на засаждане: метод на разсад или директно засяване в земята
В по-късните етапи (от началото на лятото) краставиците могат да се засяват директно в лехите, често без никакво покритие. Следователно методът на разсад се използва като правило само в ситуации, когато не е възможно правилно да се грижи за разсада - вода, отваряне и затваряне и т.н. След това храстите се отглеждат до образуването на 2-3 истински листа, когато са достатъчно силни, след което се прехвърлят в оранжерии или открити лехи.
Грижа за краставиците
Още: Какви растения да засадите през април? Ето 5 чудесни идеи
- Поливане: честота, температура на водата, време на деня
През летните горещини тази влаголюбива култура изисква преди всичко редовно поливане. Но можете да използвате само топла вода (25-28 градуса), например, загрята през деня на слънце в лейки, кофи или по-големи съдове. Краставиците не понасят студено поливане от водопроводи, кладенци или сондажи. Рязкото охлаждане на корените причинява силен стрес в храстите и провокира развитието на болести.
Удобно е да поливате краставици вечер, преди залез или по залез слънце - не е толкова горещо и водата има време да се затопли. Но само ако нощите са достатъчно топли. Може и сутрин – от изгрев до 8-9 часа. Поливането се извършва след изсъхване на горния слой на почвата, обикновено веднъж на всеки 2 дни, докато почвата се навлажни на дълбочина 15-20 cm.
- Подхранване: органични и минерални торове
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
Продължителността на плододаването и общото стареене на лозите до голяма степен зависи от наличието на хранителни вещества. Краставиците, като помпа, непрекъснато изпомпват воден „бульон“ с елементи от почвата, бързо изразходвайки добавените преди това хранителни вещества. Освен това, имайки повърхностна коренова система, достъпният им хоризонт не е много голям и бързо обеднява. Следователно торовете за краставици в оранжерия и особено на открито трябва да се прилагат редовно и за предпочитане незабавно в лесно смилаема форма.
- Формиране на храст: прищипване
По правило не е възможно да се отглеждат краставици нормално и да се събират своевременно за мариноване, без да се образуват лози и да се връзват. В гъстите гъсталаци на лежащи храсти дори малките зелени плодове не се забелязват, а вегетативната маса се натрупва в ущърб на плодовете. А това означава по-ниски добиви, по-лоша вентилация и осветеност на растенията.
Кога и как правилно да берете краставици за мариноване
Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината
Размерът на краставиците, които събирате, зависи от личните предпочитания и кулинарни нужди. Някои обичат дребни мариновани краставички и корнишони, а други – по-едри краставици. Следователно размерът на плода варира от 5-8 до 15-20 cm.
Смята се, че най-доброто търговско състояние на краставиците се постига рано сутринта на следващия ден след поливането. През нощта те растат и стават по-сочни и еластични. Освен това на слънце повредените участъци ще изсъхнат до вечерта и ще намалее рискът от поражение на лозите от болести.
Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина
По време на беритбата стъблото се отрязва с нож, ножица или внимателно се отщипва с нокът. Не трябва да дърпате плодовете или да „гребете“ храстите твърде активно - това ще повреди издънките.
И най-важното е, че краставиците израстват доста бързо, така че трябва да ги берете редовно, дори ако не планирате да мариновате нищо. Това е основно всичко, което трябва да знаете, за да получите добра реколта от краставици за всякакъв вид консервиране.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април