За да могат ягодовите храсти да станат силни и да дадат богата реколта през годината, трябва да се грижите за тях правилно и редовно. Особено важно за младите растения е да се поливат, прекопават и плевят редовно, не по-рядко от възрастните.
Още: 10 неща, които да НЕ правите в градината през април
Основни грижи за младите ягодите
- Поливане
Младите ягоди имат плитка коренова система, така че не трябва да допускате изсъхване на горния слой на почвата. По време на суша, през първата седмица след засаждането на разсад в земята, поливането се извършва по метода на пръскане 2 пъти на ден (рано сутрин и при залез слънце). При топло облачно време – 1 път на ден. Приблизителен разход на вода от 2 до 5 л/м2 в зависимост от времето.
Порасналите храсти се поливат по-рядко, веднъж на 4-5 дни при горещо време и веднъж седмично, когато е хладно и периодично вали. На 1 м2 се изсипват около 8-12 литра (обемът на водата ще бъде различен за различните видове почви). Използвайте само топла, утаена вода. Необходимо е да се гарантира, че почвата е умерено влажна през цялото време. Излишната вода е опасна за растенията, както и липсата й - корените им могат да изгният.
Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет
- Препокаване и плевене
Без подходяща грижа ягодовите лехи моментално обрастват с плевели, запушвайки младите издънки. Плевелите трябва да се отстраняват редовно, а почвата върху ягодоплодната плантация трябва да се прекопава на всеки 2 седмици на дълбочина 5-8 см.
- Подходящо торене
През първата година, ако е направено добро предпосадъчно торене, ягодите не се подхранват. Всички хранителни вещества вече са в дупката за засаждане. Прилагането на торове за ягоди започва през следващата година.
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
Подготовка на младите ягоди за зимата
Градинските ягоди са доста зимоустойчиви, но ако снежната покривка е тънка, липсва или закъснява, младите храсти могат да измръзнат. Повечето от старите сортове не се „страхуват“ от зимата, но сред новите, особено тези от чуждестранна селекция, има много, които не обичат студа. Не си струва да поемате рискове; по-добре е да защитите насажденията от замръзване.
2-3 седмици преди покриването, ако почвата е суха и рядко вали, направете последното напоително поливане за текущия сезон. Най-малко 1-1,5 литра утаена вода се излива под едно растение (нормата зависи от времето). С настъпването на студеното време около всеки ягодов храст, засаден през пролетта, се изсипва дебел слой (най-малко 7-10 см) хумус или торф, а отгоре се поставят смърчови клони.
Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта
Не е необходимо да правите подслон твърде рано. Първо трябва да има няколко студа с температури минус 3-5 °C. Препоръчително е работата да се извърши, когато времето навън е стабилно под нулата с леки студове (от -1 до -5 ° C), а земята е поне леко замръзнала. Ако построите подслон твърде рано, растенията могат да изгният.
Важен съвет: Следващата пролет, веднага щом термометърът се покачи над нула градуса и снегът се стопи, ягодите трябва да бъдат разкрити, за да не изгният под покритието. Можете да оставите смърчовите клони до леглото и ако внезапно стане студено, покрийте отново храстите до следващото размразяване.
Още: Засадете това до ягодите и ще избият плодове в цялата ви градина
Грижата за младите ягодови храсти изисква постоянство и внимание, но усилията се отплащат с богата и здрава реколта. Осигурявайки правилно поливане, редовно прекопаване и защита през зимата, вие гарантирате добър старт за растенията и дългосрочна продуктивност. Следвайки тези основни стъпки, ще се радвате на сочни и ароматни ягоди всяка година.
Още: Каква почва обичат ягодите?