Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опитен градинар: Кога да засадим ягоди, за да станат огромни и сочни? 

03 март 2023, 18:23 часа

Ягодите са плод, който повечето хора биха искали да имат в градината си. Те са много лесни за отглеждане, така че всеки, който има домашна градина, може да им се наслади. 

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Могат ли ягодите да се засаждат през пролетта?

Ягодите могат да се засаждат в началото или в края на вегетационния период, което означава, че трябва да го направите през пролетта или есента. Прието е обаче, че най-добри резултати и обилно плододаване се постигат при засаждане на ягоди през пролетта - от март до април. Това позволява на разсада да расте много по-бързо и да дава много плодове.
Някои разсади, като например фриго, се предлагат в магазините само през пролетта. Те се продават без почва, с голи корени, така че трябва да бъдат засадени много бързо. Това трябва да стане между март и максимум средата на май. Разсадът в саксии, от друга страна, може да се засажда през целия пролетно-летен сезон, с изключение на периода на високи температури.

Как се засаждат ягоди през пролетта?

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Младият разсад от ягоди може да се засажда в земята само когато температурата на външния въздух е най-малко 15 градуса. Освен това проверете дали земята вече е размразена.
Ако навън все още е студено, ще трябва да използваме агротекстил за засаждане на ягодите. Разстелете го на мястото, където искате да засадите плодовете, и изрежете в него дупки, където да поставите ягодите. 
Черният агротекстил нагрява почвата и привлича слънчевите лъчи. Освен това трябва да защитите разсада, като опънем върху него покривало от бял зимен агротекстил. С тази обработка растенията ще се вкоренят много по-бързо.

Как да подготвите почвата за ягоди?

След като сте избрали частта от градината, където ще отглеждате ягоди, трябва да извършите плевене на почвата. Няколко седмици преди засаждането на ягодите си струва да напръскате плевелите със специален продукт. След няколко седмици те ще изсъхнат и ще можете лесно да ги извадите.
Почвата под ягодите трябва да е богата на хранителни вещества и хумус. За тази цел можете да наторите почвата с компост или оборски тор. Можете да започнете да правите това дори една година преди засаждането на ягодите.
Освен това преди засаждането на ягоди е важно да се провери почвата за вредители, които биха могли да увредят разсада. Най-често срещаните са нематодите, телените червеи, подутините или паяжинообразуващите акари. 
За да ги отстраните, можете да използвате почвообработваща машина, която не само ще извади ларвите на повърхността, но и ще разрохка почвата. След това трябва да изравните почвата с помощта на гребло. Ако обаче са се появили особено голям брой вредители, трябва да обработите почвата с инсектицид.

Как да получите щедра реколта от вкусни ягоди

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Засаждане на ягоди през пролетта - стъпка по стъпка

Можете да започнете засаждането на ягоди няколко дни след прекопаването на почвата, когато тя вече се е утаила. Освен това ден преди да планирате да засаждате, е добре да полеете добре почвата.

Важно правило е и колко гъсто ще засадите ягодите. Растенията трябва да се поставят в редове на разстояние 50 см един от друг, а разстоянието между всеки храст трябва да е 20-35 см. Самият процес на засаждане на ягоди през пролетта не е сложен. 
Изкопайте дупка в земята с дълбочина, която е малко по-голяма от дължината на корените на разсада. Поставете разсада в дупката, така че корените да са в дупката в изправено положение, тъй като огънатите корени могат да избутат растението нагоре, което да доведе до изсъхване. 
От друга страна, зелените филизи на ягодата трябва да са точно над повърхността на почвата, тъй като твърде дълбокото засаждане ще доведе до погребване на зелените части и до загниване на разсада. Ако се засади твърде плитко и горните части на корените са над повърхността на почвата, растението може да изсъхне. 
Уплътнете почвата около разсада внимателно.  Мулчирайте почвата около разсада и разпръснете слама. Това ще предотврати изсъхването на почвата, ще намали растежа на плевелите и ще предпази зреещите плодове от загниване и замърсяване. 
Поливайте ягодите след засаждането. Ако няма валежи, поливайте разсада всеки ден.

Кога плододават ягодите след засаждане?

Много хора се чудят кога ягодите плододават след засаждане. Обикновено растенията дават плодове през следващия сезон след засаждането. 
Фриговите резници са изключение, тъй като в техния случай можем да получим ягоди още два месеца след започване на отглеждането.

Какво трябва да знаем при отглеждането на ягоди?

Какво може да се направи, за да се гарантира, че ягодите имат много плодове?

Ако искаме ягодите ни да имат много плодове, първото нещо, което трябва да направим, е да ги наторим. Най-добре е това да стане със специални препарати за ягоди или с помощта на домашен компост и оборски тор.
Особено пролетното торене ще осигури дълготрайно и обилно плододаване на ягодите. От друга страна, ако подхраним растението с тор, след като то вече е дало плод, това ще насърчи залагането на нови плодове за следващата година. 
Освен това можем да наторяваме ягодите и през есента, особено ако имаме сортове, които повтарят цъфтежа и плододаването. По този начин ще подсилим растенията преди зимата, така че следващата пролет те вече ще бъдат в отлична форма.

Трябва да се погрижим и за най-важните задачи по поддръжката, като редовно плевене, правилно поливане, правилно торене и премахване на ненужния растеж.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес