Опитните градинари планират къде да положат новите лехи, още преди да е започнал сезонът на посевите. Логично, рационалното използване на земята повишава добива на градински и зеленчукови култури. Не е необходимо да използвате химически торове и пестициди.
Със сигурност сте чували за растения, които се защитават взаимно, ако са засадени заедно. Те образуват солидна екосистема, която е устойчива на болести и вредители. Избирайки правилните култури, можете да направите компактни лехи, в които растенията няма да си пречат помежду си, а напротив, взаимно ще увеличат растежа си. Именно затова те растат комфортно заедно.
Днес, ще споделим с вас полезни съвети как да комбинирате култивираните растения и да се възползвате максимално от засаждането. Този подход ще ви позволи да отгледате не само здрави и плодородни култури, но и да спестите място от засадената земя.
1) Царевица, боб, тиква
Тази класическа комбинация е била използвана от нашите баби и са я наричали “три сестри”. Получава се максимално икономично пространство, тъй като бобът се увива по стъблата на царевицата, а тиквата расте добре в сянката ѝ.
2) Рози и чесън
На незабележимите места в цветната градина посадете чесън между розите. Той ще изплаши вредителите, ще усили аромата на розите и ще радва окото ви с лилавите си цветя.
С този тор ще приберете по-рано обилна реколта от едър и месест пипер
3) Пъпеш и невен
Корените на пъпеша често страдат от нападението на червеи. В този случай плодовете порастват малки или растението умира. За да не използвате химични препарати, засадете между пъпешите невен.
4) Зеле и домати
Миризмата на домати ще изплаши кръстоцветните бълхи, които често нападат зелето.
Пръскане на доматите със сода - всичко, което трябва да знаете за него
5) Краставици и копър
Краставиците в градината ще дадат плод изобилно и продължително, ако между тях засадите копър.
6) Пипер и босилек
Тези растения си помагат взаимно да се развиват.
Спасете вашата орхидея с тази витаминозна бомба
7) Диня (тиква) и латинки
Латинките отблъскват вредителите от тиквата. На стъблата на тиквата често се появяват листни въшки, които привличат полезни хищни насекоми – паяци, земни бръмбари.
8) Репички и спанак
Вредителите предпочитат листата на ряпата, докато самият корен не страда.
9) Целина и фасул
Наред с фасула целината ще расте с по-силен аромат, а фасулът ще образува повече шушулки.
10) Моркови и репички
Идеална комбинация за съвместно засаждане. Репичките поникват по-рано и подобряват качеството на почвата, а морковите порастват по-силни.