Картофите са главен герой в почти всяка градина, предпочитани са от градинарите и от кулинарите. Отглеждането им е лесно, стига да спазите основните правила за условия и грижа, а присъствието им на трапезата е почти задължително.
Отглеждане на картофени растения
Колкото и лесно да е отглеждането на картофи в градината, трябва да вземете предвид няколко неща. Когато предприемате отглеждането на картофи, не забравяйте да закупите сертифицирани свободни от болести семена от картофи, за да избегнете някои от неприятните болести като струпясване по картофите, вирусни заболявания или гъбични проблеми като мана.
ТОВА е подходящото време да засадите домати: Ето как
Картофите се засаждат около две до четири седмици преди последната дата на късно замръзване, в зависимост от сорта картофи и дали е ранен или късен сезон. Температурата на почвата трябва да бъде най-малко 4 градуса, като в идеалния случай киселиността й трябва да е умерена - pH между 4,8 и 5,4.
Песъчлива глинеста почва, допълнена с органична материя за подобряване на дренажа и качеството на почвата, ще насърчи здравословното отглеждане на картофени растения. Нанесете оборския тор или компоста в началото на пролетта и смесете старателно.
Картофите не бива да се засяват на места, където преди това са отглеждани домати, патладжани, чушки или картофи през последните две години. Изберете слънчево място за тях.
Подготовка на лехата с картофи: Ето какво трябва да знаете
На каква дълбочина да засаждаме картофи?
След като разбрахте подходящите условия за засаждане на картофи, разберете на каква дълбочина да ги засадите. Често срещан метод при засаждане на картофи е засаждането на хълм. За този метод изкопайте плитък изкоп с дълбочина около 10 см и след това поставете очите на семената нагоре (отрязаната страна надолу) на 20 до 30 см едно от друго.
Окопите трябва да са на разстояние между 0,5 до 1 м и след това да бъдат покрити с пръст. Дълбочината на засаждане на картофите започва от 10 см дълбочина и след това, докато картофените растения растат, постепенно създавате хълм около растенията с рохкава разкопана почва до основата на растението. Обгръщането предотвратява производството на соланин, който е токсин, който картофите произвеждат, когато са изложени на слънце и превръща картофите в зелени и горчиви.