Градинарите може би вече са малко изморени, но есента не е сезон за почивка, дори и след напрегнатия вегетационен период. Има още какво да направите, за да подготвите градината за зимата, а и да имате успешна пролет. По-хладният сезон е чудесно време за планиране и подготовка на градината ви.
Планирането за есенната градина ще ви помогне да организирате дейностите и да ги обмислите. Независимо от региона, в който живеете, има няколко основни стъпки в есенната градина, които не бива да пропускате.
Задачи в градината през септември
- Грижа за едногодишни растения
Подрежете едногодишните растения, ако е необходимо, и добавете тор, за да получите повече цъфтеж. Когато времето се промени и стане малко по-хладно, преминете към теменужки и майки.
Задачи в градината, за да подготвите растенията за есента
- Засяване на едногодишни растения. Засадете пролетни луковици. Поставете в земята луковици на лалета, нарциси, зюмбюли и други пролетно цъфтящи луковици.
- Добавете мулч. Попълнете празнините в лехите и добавете допълнителен мулч към вашите по-нежни многогодишни растения.
- Погрижете се за моравата. Есента е подходящо време за засяване на нова трева, ако имате празни петна, които искате да запълните. Направете го преди първата силна слана. Наторете, не забравяйте да косите моравата и да я поливате, но не обилно, както през лятото.
- Засадете нови дървета или храсти. За да избегнете стреса от летните жеги и суша, есента е идеална за засаждане на нови дървета или храсти. Поливайте редовно, за да се погрижите за кореновата система преди зимата.
Добрата грижа за моравата през есента
- Планирайте есенна градина със зеленчуци за хладно време. Септември не е късно да засадите определени зеленчуци. Проучете за колко време ще бъде готова реколтата и планирайте да успеете да я съберете преди първата слана. Някои от зеленчуците за хладно време, които да включите в есенния си план, са:
- Цвекло
- Броколи
- Буш боб
- Зеле
- Моркови
- Маруля
- Грах
- Репички
- Спанак
- Тиква