Червеният кантарион е с възбуждащо апетита действие, умее да тонизира стомаха и да стимулира отделянето на стомашен сок и жлъчка. Спомага при борбата с газовете, а в миналото дори е ползвана за лечение на малария, защото помага и при понижаването на температурата. Прилага се при липса на апетит, възпаления в стомаха, запек, болезнени проблеми с корема и тн.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Колко е полезен БЕЛИЯТ РАВНЕЦ и за какво се ползва?
Външно може да бъде приложен при заздравяващи рани. В научната медицина, спиртен извлек от надземната част на растението (тинктура) може да бъде ползвана в различни комбинации от съставки.
Червен кантарион - Описание:
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Това е тревисто двегодишно растение с изправено, разклонено в горната си част стъбло. Цветовете му са по-скоро розови от колкото червени, дребни, събрани в щитовидни съцветия на върха на стъблото. Чашката и венчето са петделни и сраснали в дълга тръбица, а тичинките са 5. Цъфти от юни до септември.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Червен кантарион - Използвани части:
От надземната част на растението може да се прави запарка (1 чаена лъжичка от билката в 200 мл гореща вода), която да се пие на три пъти, преди хранене. Може да се направи и извлек с вино, като 60 г да се кисне в 1 л вино около 8 дни, а после да се прецеди и да се държи на хладно. Пие се по една винена чаша преди ядене - при анемия и след тежко боледуване.
Чували ли сте за билката ГОРОЦВЕТ и за какво се ползва тя?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Червен кантарион - Лечебни съставки:
Растението има в себе си горчиви вещества - генциопикрозид - секоиридоиден гликозид, еритроцентаурин и до 1% алкалоиди, главният от които е генцианин, производно на пиридина. Доказано е наличието на флавоноидни вещества, аскорбинова и олеанолова киселина .
Расте по сухи и тревисти места, ливади и горски поляни в цялата страна.