Туята прекрасно ще украси вашия градински парцел, дори ако е засадена сама. Засаждането на други растения до нея изобщо не е необходимо, а в някои случаи дори вредно.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Какви растения не трябва да се засаждат до туя?
Основната причина за неуспешната близост с туя са различни изисквания към почвата, поливането и осветлението.
Първо, не можете да засадите растения с развита коренова система до туя, това ще попречи на развитието и на двете култури.
Отглеждане на туя - тайната на опитните градинари
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Второ, не трябва да засаждате плодови храсти - малини, цариградско грозде, касис - в близост до туи. Производителността им неминуемо ще намалее.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Трето, при никакви обстоятелства не засаждайте бреза близо до туя. Двете растения ще се борят за хранителни вещества, а туята ще загуби.
Също така не трябва да засаждате жасмин до туя, сухата почва, върху която растат добре иглолистни дървета, няма да се отрази добре на цветето.
Грижа за туята
Дървото обича влагата, но не и преовлажняването. Поливайте веднъж седмично с 15-20 литра вода, използвайте поне 10 литра. По време на сухи периоди поливайте 2 пъти седмично. Ако подземните води са близо, намалете поливането до минимум; естествените валежи ще бъдат достатъчни, тъй като когато кореновата система се намокри, настъпва гниене и растението се заразява с фузариум. Липсата на влага може да се види веднага под формата на пожълтяване на върха.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Разкопаването трябва да се извършва повърхностно, не по-дълбоко от 10 см, за да не се повредят корените. След което мулчирайте с торф или дървени стърготини в слой от 5-7 см, това ще задържи влагата и иглите няма да пожълтяват, по-малко плевели ще покълнат, кореновата система няма да прегрее по време на суша, а през зимата мулчът ще помогне корените да не замръзнат.
Растението се подрязва два пъти, като се започне от 3-тата година от живота след засаждането, през юни и август. Местата на разрезите се покриват с градински лак. През лятото може да се направи коригираща резитба, ако е ясно, че новите издънки са започнали да растат в грешна посока. Издънките се отрязват с не повече от 1/3, след което се поливат обилно. Туята се оформя в различни форми, но най-често срещаните са топка или свещ. Ако имате нужда от широка и ниска форма, тогава прищипете горната част. Лесно е да придадете пирамидална форма на туя „Smaragd“ (най-често срещаният сорт).
Трябва ли да се покрива туята през зимата?