Всички, които се занимават с градинарство, знаят колко много усилия му коства на човек, за да се избави от плевелите. Те обаче могат да бъдат компенсирани, ако знаете какво да правите с ненужните израстъци, след като ги изкорените. Може и да не сте предполагали, но именно те имат редица ценни качества и могат съвсем спокойно да послужат за подхранването на почвата.
Още: Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Още: Кои зеленчуци съдържат най-много фибри
Какво да правим с плевелите в градината?
Ако искате да наторите доматите, краставиците, а защо не и зелето, можете да използвате ненужната коприва. Трябва да я залеете с 5 литра вряла вода и да я оставите да се накисне. След няколко часа я прецедете и разредете в съотношение 1:20. С готовия разтвор можете да наторите растенията. Това е листно наторяване и някои градинари са на мнение, че този тип наторяване е много по-ефективно от почвеното.
Пръскайте краставиците с този разтвор и няма да ги застигне болест
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Още: Какво задължително се сее през април
В случай, че сред плевелите има глухарчета, подхранете краставиците. Счита се, че именно това излишно в градината растение може завидно да подобри растежа и развитието на зеленчука.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта
Можете директно да подхраните почвата, като разпръснете глухарчета.
Запомнете, че ароматът на вратига действа отблъскващо на листните въшки. Сега е моментът да се възползвате от това качество на плевела. Нужно е да накиснете няколко стръка във вряла вода. След като изстине, прецеждате и пръскате растенията.
Репеят има силни корни, които добре разрохват почвата. Когато цъфне, той успява да привлече насекомите и вредителите към себе си. Репеят обикновено става доста висок и някои градинари го използват като естествена ограда.
Още: Не се чудете как да ги изгоните, а ги поканете в градината си: Най - полезните насекоми
Още: Ръководство на хитрите градинари за обилен цъфтеж на теменугите
Запарката от пелин действа безотказно в борбата срещу пеперуди, гъсеници, листни въшки и молци. Режат се стръкове от пелин, а след това се заливат с вряла вода. След 15 минути се прецеждат и след това се разреждат с вода в съотношение 1:2. Препоръчително е растенията да се пръскат вечер.
Това са нашите съвети, свързани с приложението на плевелите. Надяваме се да сме ви били наистина полезни!