Искате ли да отгледате наистина вкусен и сладък пипер? Тогава не правете често срещана грешка: не засаждайте определени растения до популярната градинска култура, които представляват опасност за нея. Ако до чушките расте нежелан „съсед“, тогава качеството на реколтата вероятно ще ви разочарова. Плодовете няма да са от най-апетитните.
Опасни „съседи“ за сладките чушки
Лютите чушки не трябва да растат близо до тази култура. Ако въпреки това се направи такава грешка, най-вероятно ще се получи кръстосано опрашване. Резултатът от такъв процес ще бъде следният: сладкият пипер няма да придобие най-приятния вкус. Представителите на семейството на пасленовите култури също са опасни „съседи“ за растението. Факт е, че картофите, доматите и патладжаните могат да привлекат вредители, които представляват огромна опасност за чушките.
Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Какво можете да засадите до сладки чушки?
За щастие има много представители на флората, които са добри „съседи“ за популярната градинска култура. На първо място, това са босилек, копър и магданоз: тези ароматни растения повишават качеството на реколтата от сладките чушки. Тази зеленчукова култура ще се „чувства“ добре, дори ако наблизо растат краставици, тиквички или бобови растения.
Грижа за пипера
Грижата за тази култура се състои в поливане, торене и формиране на храсти. След засаждане на разсад поливането трябва да бъде често, но не много изобилно. С узряването на плодовете нуждата от вода се увеличава. Нередовното поливане през периода на плододаване води до напукване на плодовете. По-добре е растенията да се поливат сутрин в корените, а не чрез пръскане. След поливане разкопайте почвата, но внимателно, тъй като кореновата система на пипера е плитка.
4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Оптималната влажност на въздуха при отглеждане на пипер е 65-75%; при по-висока влажност, особено при прегряване, прашецът става нежизнеспособен. Ето защо затворените лоджии и остъклените балкони, където се отглеждат чушки, трябва да се проветряват в горещите дни ако е необходимо, да се засенчват прозорците, покриващи растенията от пряка слънчева светлина.
Оптималната температура на въздуха за растеж на растенията е +24+28ºС в слънчеви дни, +20+22ºС в облачни дни, +18+20ºС през нощта, температура на почвата +18+20ºС. Ниските дневни температури на въздуха допринасят за появата на къси, деформирани плодове.
Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Чушките се опрашват предимно от собствен прашец, но цветята им са способни на кръстосано опрашване. Тежкият прашец се пренася по-добре от насекоми, отколкото от вятър. За да се подобри плодородието, храстите трябва периодично да се разклащат леко по време на цъфтежа. Най-добре е да не засаждате сладки и люти чушки едни до други, тъй като по време на опрашването прашецът от лютия пипер може да попадне върху сладкия пипер и плодовете ще имат горчив вкус.
В началото на цъфтежа е необходимо само да се отстрани коронната пъпка (първата пъпка, разположена в разклонението на стъблото). Това ще ускори залагането на следващите пъпки. Храстите трябва да бъдат вързани към опора (колче, пергола), за да се избегне счупване на стъблото под тежестта на запълващата култура и от вятъра. За по-добра вентилация и осветление е необходимо да се премахнат издънките, които дават плодове и са насочени вътре в растението.
Дори най-старите семена на пипера ще покълнат с помощта на 2 хапчета
Първият път, когато разсадът се подхранва след засаждането, е две седмици по-късно, след което торенето се извършва редовно на всеки 10-12 дни, в зависимост от състоянието на растенията. Използват се както минерални (15-20 гр амониева селитра, 30-40 гр суперфосфат, 25-30 гр калиев сулфат или 50-70 гр комплексен тор на 10 литра вода), така и органични торове (половлитров буркан гранулиран птичи тор на 10 литри вода). По-добре е да редувате минерални и органични торове.
През периода на бутонизация, за по-добро зараждане и развитие на цветове, се увеличава дозата на азотните торове, а в периода на образуване на плодовете, за да се увеличи активността на кореновата система, се увеличава дозата на фосфорните торове. По време на вегетационния период почвата трябва да съдържа достатъчно количество калций, липсата на който води до загниване на цветовете. За тази цел е ефективно листното подхранване с 0,2% разтвор на калциев нитрат.
Три причини за ядете пипер по-често