Отглеждането на сочни праскови не е лесна задача, защото те са много капризни, уязвими. Тази овошка се нуждае от специално третиране, за да се радвате на богата реколта.
Още: Кошмарът на вредителите - как правилно да използвате чесън в градината си
Ако искате да получите добра реколта от вашето прасковено дърво през лятото, трябва да се погрижите за него още през пролетта. За да се предпази от болести и неприятели, е необходима специална обработка.
Чудите се дали трябва да пръскате прасковата след цъфтежа - отговорът на този въпрос определено е "да". Необходимо е да пръскате плодовете, в противен случай листата на дървото могат да се усучат и плодовете ще започнат да гният, преди да имате време да ги съберете.
Торене на овошките през март - списък с торовете, които са необходими
Още: Най-добрата почва за краставици, които ще ви се отблагодарят с богата реколта
Още: Тези сортове домати са най-сладки и устойчиви на студ
Един от най-големите неприятели на прасковата са гъбичните заболявания, а най-разпространената е брашнестата мана. А дървото може да бъде засегнато и от вредители - дългоносици, плодояди, листни въшки и др. Така че, като цяло, едно прасковено дърво се третира най-малко три пъти през пролетта. Това трябва да стане преди отварянето на пъпките, когато порозовеят и след цъфтежа.
Как да третирате прасковени дървета
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Овощни дървета джуджета идеални за малък двор или тераса
Още: Какво трябва да направите през пролетта с малините в градината, за да имате богата реколта
Един от традиционните начини за обработка на праскова е течността от бордолезов разтвор. За да приготвите правилната смес, ще ви трябват 100 грама меден сулфат, 100 - 200 грама негасена вар и 10 литра вода.
Тази обработка ще бъде много полезна, за да се отървете от всички вредители, които паразитират по цветовете. Но след цъфтежа, когато трябва да се извърши третото третиране, можете да добавите 500 грама урея към същото количество вода вместо меден сулфат.
Някои градинари смятат, че след цъфтежа не е необходимо да се използват химикали и следователно прибягват до биологични препарати, които не засягат нито хората, нито опрашващите насекоми.
Още: Златно правило: Кога и как да подрязваме корените на овошките?
Още: Кога е най-подходящото време за засаждане на балконски цветя?
Задължително торене на овошките през пролетта - ето какво трябва да знаете за него