Заразяването става при увреждане на кората на плода, било поради механични повреди, или такива, причинени от насекоми. Ухапване от плодова оса или буболечка, съчетано с влага, може да доведе до гниене.
Патогенът процъфтява при влажност, съчетана с чести промени в горещо и студено време. Загниването се появява особено във вътрешността на короната, която не е проветрена, или при липса на лятна резитба. Не е добре овошките да се торят с големи количества азотни торове, особено КАН, тъй като много производители подхранват овошките с него два пъти през вегетационния период.
Защо ябълковите дървета не дават плодове и как да решите проблема?
Заразяването става при увреждане на кората на плода, било поради механични повреди, или такива, причинени от насекоми. Ухапване от плодова оса или плодова дървеница, съчетано с влага, може да доведе до гниене на плодовете.
Още: Топ 7 причини да засадите ябълка в двора си
Най-страшно за градинарите е, когато се нападат по-големи плодове, които са по-търсени на пазара. Идеалните температури са около 20 C. Гъбата презимува в заразени, паднали, мумифицирани плодове, които остават в короната, ако не бъдат отстранени.
Най-добре би било да ги изнесете извън овощната градина, защото спорите се разпространяват през пролетта, дори ако плодовете са останали на земята през зимата. По същия начин патогенът зимува върху клоните.
Концентрични кръгове с бели спори
Първоначалните симптоми са малки кафяви петна по кожата, които се разпространяват с течение на времето и обхващат здрави плодове, особено тези, с които влизат в контакт. Те също стават воднисти, тъканта омеква и след известно време се появяват концентрични кръгове с бели гъбични спори. Целият плод е засегнат и представлява източник на инфекция за други плодове.
Още: Как да подрежем ябълковото дърво през есента за бъдеща реколта
Като се има предвид, че гъбата напада плодовете в крайните фази на растеж, трябва да се внимава със средствата за защита. Задължителна е консултацията със специалист за избор на активни субстанции с по-кратка карентност, а колко опасно е заболяването показва фактът, че се разпространява и в складовете.
Резитба на ябълкови и крушови дървета през зимата
Този вид плодове са източник на инфекция
Монилия ще бъде още по-голямо предизвикателство в предстоящия период, защото броят на одобрените средства за растителна защита ще намалява всяка година.
Задължително използване на мед
Още: Природни средства: Ползи за здравето от листата на ябълката
През есента и пролетта, преди да се разпуснат пъпките, е необходимо да се извършат третирания с медни препарати, за предпочитане на базата на меден хидроксид, тъй като е по-устойчив на измиване и за предотвратяване на заразяване в ранните фази на вегетация.
Проблеми с крушовите и ябълковите дървета, с които може да се сблъскате
По време на вегетацията, ако валежите не позволяват редовна защита с фунгициди, двадесетина дни преди прибиране на реколтата могат да се използват средства като сода бикарбонат, чесън и червен лук, лют червен пипер, канела и др. Използват се комбинации от тези средства, помагат и средствата на базата на водорасли, особено тези, които съдържат йод.