През август всеки градинар, който отглежда домати, трябва да „помогне“ на растението, за да не загуби реколтата. Трябва да извършите една проста, но невероятно важна процедура. Необходимо е от градинската култура да се премахнат ненужните части. Ако градинарят не направи това навреме, той може напълно да загуби реколтата.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Грижа за доматите през август
В последната третина на лятото трябва да премахнете част от долните листа на доматените храсти. За целта е необходимо внимателно да разгледате долната част на растението. Забелязали ли сте пожълтели листа? Откъснете ги веднага! Направете същото с листата, които докосват почвата.
Лекарството, което ускорява узряването на доматите
Извършването на тази процедура е гаранция за подобрен обмен на въздух в листната маса на градинската култура. В допълнение, съседните представители на флората няма да бъдат толкова засенчени.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Важна подробност: не премахвайте твърде много листа от растението наведнъж. Дневната „норма“ е не повече от три листа. Не трябва да се забравя, че листата играят важна роля в осигуряване на хранително вещества, необходими на растението. При липсата на достатъчно листа ще възникнат приблизително същите проблеми както при излишъка им. Над всеки плод е желателно да останат поне две листа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
При високите и късните сортове е нужно прищипване на върха. Това е необходимо, за да се прекъсне цъфтежа на горните гроздове и всички плодове да узреят.
Няма смисъл да запазвате цъфтящи издънки в края на август. Те възпрепятстват узряването на плодовете и в резултат на това реколтата от зрели плодове ще бъде по-оскъдна.
Опитните градинари съветват през този период да не се увличате по използването на химикали. Използването им може да навреди на растенията. По-добре е да използвате ферментирал оборски тор и билкова инфузия за торене.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Напълнете половин кофа с тор и долейте вода до горе. Оставете за 5 дни. За подхранване разредете 1 литър от тази смес в 10 литра вода и полейте растенията в корена във влажна почва. Билковата инфузия е също толкова ценен тор.
Нейното приготвяне е изключително лесно:
- Напълнете плътно избрания контейнер с трева, плевели, растителни отпадъци по избор. Всичко това се залива с вода, покрива се и се оставя да ферментира 8-10 дни.
- След това разтворът се разрежда с вода (1:1) и се използва за поливане.
Билковата настойка съдържа почти всички полезни вещества и микроелементи, необходими на растението. Невъзможно е да се предозира, както с химически тор. Можете да поливате доматите често с този разтвор, няма да има вреда от него.
Освен това за листно подхранване са подходящи биологично чисти хуминови препарати.
В случай на забавяне на развитието, за подобряване на образуването на плодове, в случай на заплаха от заболяване, след лечение на заболявания, препоръчително е да се използват биологични имуностимуланти.
Защо доматите се напукват и как да спасите реколтата?