За да отглеждате силни и здрави корени за домати, трябва да знаете и спазвате определени правила за предсеитбена подготовка, директна сеитба и по-нататъшни грижи за разсада преди засаждане в земята.
Повечето опитни градинари, вече научени от собствения си горчив опит, разбира се, знаят всички тези правила за отглеждането им наизуст, докато за начинаещи те може да не изглеждат толкова очевидни, което в крайна сметка може да доведе до всякакви проблеми и неприятности.
Нека да разгледаме всички най-чести грешки, които начинаещите градинари правят при отглеждането на разсад от домати.
Тайната на баба за богата реколта от месести и вкусни домати е в този тор
Основните грешки при отглеждане на разсад от домати у дома
Липса на подготовка на семенното легло
Ако пренебрегвате подробната процедура всяка година, тогава трябва да знаете, че третирането на семена от домати преди засаждане може значително да ви помогне в началния етап, т.к. е насочена към решаване на няколко важни проблема:
- дезинфекция на посадъчен материал (по-подходящо за семена, събрани самостоятелно);
- увеличаване на кълняемостта;
- ускоряване на покълването; например чрез предварително покълване на семена.
- втвърдяване и укрепване на имунитета на бъдещите растения.
Неподходяща почва и съд при засаждане
Тежката (плътна) почва лесно се вкисва, превръщайки се в благоприятна среда за появата и разпространението на гъбични заболявания.
Забележка! Киселата почва не е подходяща за отглеждане на разсад от домати и почти всички градински култури.
Следователно трябва да закупите или подготвите своя собствена лека и рохкава (пропусклива за въздух и влага) почва с неутрална киселинност. Именно в такава почва влагата няма да застоява.
За да берете едри и месести домати, напръскайте ги с това през юли
Съвет! И след бране е много желателно да поставите разсада в плодородна почва (ако не искате да подхранвате).
Що се отнася до контейнерите за засаждане, абсолютно всеки ще направи (контейнери от заквасена сметана, пластмасови чаши, контейнери за храна). Основното е, че в тях се правят дренажни отвори за оттичане на излишната вода (или на дъното се излива дренажен слой).
Неспазване на сроковете за сеитба за разсад
Тук всичко е просто:
Ако закъснеете със сеитбата на семена, тогава в условията на кратко лято (хладен климат) можете просто да загубите по-голямата част от реколтата поради твърде късно плододаване.
Ако се засяват твърде рано (например през февруари), тогава разсадът ще се разтегне поради твърде късата дневна светлина или може просто да надрасне, ако нямате възможност да ги засадите в земята.
И след засаждането такива обрасъл разсад ще се вкоренят по-лошо и дори ще забавят периода на плододаване.
Как да определите оптималното време за сеитба?
На първо място, трябва да започнете от това кога във вашия район можете да засадите разсад на открито (или оранжерия).
Знайте препоръчителната възраст на разсада (продължителността на отглеждането му у дома), в която трябва да бъде засаден в земята (като правило зависи от зрелостта на сорта).