Най-добрите торове за малини: Съвети за богата реколта

01 април 2025, 14:04 часа

За да могат вашите малини да дадат много плодове, те се нуждаят не само от рохкава, богата на хумус почва, но и от правилния тор. Като бивши обитатели на гората, малините не могат да направят много плодове в бедна на хранителни вещества почва.

Как се торят малините?

Малините обикновено се торят два пъти годишно: първият път през пролетта с компост и стърготини или органичен тор от горски плодове. Второто торене се извършва през юни/юли, за летните малини за предпочитане след прибиране на реколтата. При богати на хранителни вещества почви есенните малини трябва да се торят само през пролетта.

Още: Тайната на успешното пресаждане: Ето как лесно да възстановите качеството на почвата

Какъв тор трябва да използвате за малини?

Малините са сравнително непретенциозни и определено не са лакомници, които се нуждаят от постоянно торене. При добра, богата на хумус и хранителна почва обикновено са достатъчни естествени торове като конски тор и стърготини; в по-бедните почви органичните торове за горски плодове са идеални.

Независимо дали са твърди, течни, органични или минерални: специалните торове за горски плодове се предлагат в голямо разнообразие от форми. Всички са пълни торове и съдържат важните основни хранителни вещества.

Още: Пролетна грижа за моравата: Радвайте се на зелена трева през цялото лято

Гранулите за тор с бавно освобождаване, за предпочитане направени от чисто естествени суровини, са доказали своята ефективност. Съществуват и течни торове за горски плодове: те са добър вариант като незабавна мярка в случай на остър дефицит на хранителни вещества, но са доста неподходящи като основен тор през периода на отглеждане – в края на краищата тогава трябва да торите малините всяка седмица. Бавно освобождаващ се, дълготраен тор се разпръсква само веднъж и след това сте спокойни месеци наред.

Особености на тора за горски плодове

Независимо дали за малини, къпини или касис: всички торове за горски плодове имат – или трябва да имат – специален хранителен състав. Всички горски плодове се нуждаят от много калий и добро количество фосфор, за да произведат плодове, но относително малко азот. Следователно калият и фосфорът са дозирани по-високо в тора за малини и други сортове ягодоплодни, отколкото в другите торове.

Още: Внесете красота в двора си: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на магнолията

Органичните торове за горски плодове са предназначени за средно добри до добри, хранителни почви, които обикновено вече естествено съдържат достатъчно азот. Ако това не е така, те могат лесно да се комбинират с органични азотни торове като стърготини.

При много богати градински почви, които са идеални от гледна точка на градинаря, дори листен компост със стърготини е достатъчен за наторяване на малини. И двете се разбъркват добре в кофа и в началото на март се разпръскват в малиновата леха.

Минералните торове обикновено се препоръчват само с ограничения. Може да се отдели в прекомерни количества и да се измие – в края на краищата песъчливата почва не може да задържа и хранителни вещества. Всеки азот, който не се консумира веднага, се измива от дъжда и замърсява подземните води.

Още: Как да подрязвате малини през пролетта, за да имате богата реколта през лятото

Както органичните, така и минералните торове с бавно освобождаване са ефективни до пет месеца, в зависимост от производителя. Дългосрочните минерални торове са подходящи само ако са с ниско съдържание на хлорид.

Малините са чувствителни към сол и бързо пожълтяват листата, ако хранителният разтвор е твърде богат. Торовете с ниско съдържание на сол са етикетирани като „ниско съдържание на хлорид“ на опаковката. Внасяйте тора внимателно и обработвайте почвата доста повърхностно, за да не се повреди плитката коренова система на малиновите храсти.

Също така трябва да използвате пестеливо нормален градински компост за малини, тъй като често има твърде високо съдържание на сол и варовик – но винаги зависи от суровините. Ако използвате чист зелен компост, който не е обогатен с ускорител за компостиране, това не е проблем.

Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне

Редовно мулчирайте малините

Мулчирането е важно за грижите за малините, така че почвата да остане влажна и жива дори през лятото. Когато почвата е суха, микроорганизмите, които са толкова важни за разрохкването на почвата, нямат желание да работят - органичният тор се разгражда по-малко ефективно и малините страдат от недостиг на хранителни вещества. Най-добре е да се мулчира с есенни листа или – за обогатяване на слоя мулч с хранителни вещества – със смес от листа и изсушена окосена трева.

Наторете малините при засаждане

Малините се торят най-добре с рогови стърготини, когато се засаждат и след това се мулчират с есенни листа или компост от листа. През първите три до четири години малините се нуждаят само от един до два литра зелен компост на растение годишно, за да им осигурят калий и фосфат, и добри десет грама стърготини на растение, за да им осигурят азот. Или можете да поливате на всеки три-четири седмици от началото на март до края на май с азотсъдържащ тор от коприва, който първо разреждате с вода в съотношение 1:10.

Къде НЕ трябва да засаждате малини?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес