Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрите ранни сортове краставици - дават богата реколта дори на бедна почва

24 януари 2025, 20:16 часа

Всеки градинар засажда поне леха с краставици в градината си и мечтае да събере възможно най-много зеленчуци от нея още в началото на лятото. Опитни градинари са посочили петте най-добри сорта ранни краставици, които понасят неблагоприятни метеорологични условия, са устойчиви на болести и дават постоянно високи добиви. Добивите от тях са високи дори ако се отглеждат на бедни почви.

Кои са най-добрите сортове ранни краставици?

"Амур" е ранен сорт краставици, подходящ дори за отглеждане в оранжерия през зимата. Плодовете са цилиндрични, тъмнозелени на цвят и с малки шипове. Този сорт е устойчив на внезапни температурни промени и понася добре майски студове, както и брашнеста мана. Дава постоянно добра реколта през целия сезон.

Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?

"Аристократ F1" е супер ранен хибрид, самоопрашващ се, може да се отглежда на открито и в оранжерия. Ако се грижите правилно за краставиците от този сорт, можете да получите първите плодове още през май. От един храст можете да съберете до 6 кг краставици. Този сорт не се страхува от суша и замръзване и е много устойчив на повечето гъбични заболявания. Хибридът расте добре дори на бедна почва и е доста непретенциозен в грижите.

„Екол” е друг високодобивен и ранозреещ хибрид, характеризиращ се с устойчивост на неблагоприятни метеорологични условия. Първата реколта може да се прибере още на 42-ия ден след засаждането. Краставиците растат с продълговата форма и имат много сладък вкус. Сортът е имунитет към различни заболявания.

Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки

 

"Hector F1" - този ранен сорт е обичан от почти всички градинари, защото е напълно непретенциозен и дава висок добив дори на глинеста почва. Първите плодове се появяват в рамките на един месец, растат равномерно с малки мехурчета и имат тъмнозелен цвят. Този сорт е идеален за консервиране.

"Sugar Baby" е високодобивен, ранозрял сорт, който расте добре в бедна почва и е лесен за грижи. Устойчив е на неблагоприятни климатични условия и има отлични вкусови качества. Този сорт дава постоянно висок добив, първите плодове се появяват на 38-ия ден след засаждане на разсада в градината.

Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Засаждане на разсад краставици

След като определите времето за засаждане на разсад краставици и изберете сортове или хибриди, е необходимо да подготвите контейнери и почва за отглеждане на разсада.

Краставиците не понасят добре пикиране, така че трябва да се засяват индивидуално в отделни чаши с обем най-малко 500-700 ml. Разсадът от краставици може да не оцелее при пикиране; ако е необходимо, растенията могат да бъдат прехвърлени в контейнери с голям обем, като се добави още почва.

Краставиците обичат питателна, рохкава почва, богата на органични вещества, така че за отглеждане на краставици в стандартна почвена смес с равни пропорции тревна почва, торф, хумус и пясък, добавете друга част хумус и изгнили дървени стърготини, както и чаша дървесна пепел на 10 литра почвена смес.

Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад

 

От качеството на семената и тяхното покълване зависи бъдеща реколта. Слабото семе няма да даде силен кълн, така че избирайте само големи семена за сеитба. Необработените семена се накисват във влажна марля за едно денонощие при температура +26-+28 градуса и след ден-два ще поникнат.

Напълнете чашките за разсад с пръст и направете вдлъбнатини от 1,5-2 см във всяка дупка и покрийте с пръст. Засаденят разсад внимателно се напоява и се покрива с филм, затопля се при температура от +24-+26 градуса.

Първото подхранване на разсад от краставици се извършва след появата на първите истински листа на растенията. За първи път трябва да използвате азотни торове, например, разредете урея 1 супена лъжица в 10 литра вода или инфузия на оборски тор в съотношение 1 литър на 10 литра вода. Ако почвата за разсад е богата на хумус, тогава първото торене на разсада може да бъде пропуснато.

Второто подхранване на разсад от краставици се извършва 5-7 дни преди засаждането в земята, като за целта може да се използва всеки сложен минерален тор съгласно инструкциите.

Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес