Сукулентите са растения, които са много устойчиви на суша, адаптират се много лесно към сухи среди. Съхраняват вода в листата, стъблата и корените, затова не е проблем за тях сухата почва. Преполиването е една от грешките, които може да допуснете и да ги унищожите. Те могат да се отглеждат на закрито и на открито, като е важно да получават достатъчно светлина – поне 6 часа.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо
Ползи от сукулентите
Сукулентите освен с красотата си, могат да се похвалят и с много ползи. Продължете да четете, за да разберете повече за тях.
Подобряват качеството на въздуха
Сукулентите и домашните растения подобряват въздуха в помещенията чрез химичен процес, наречен фотосинтеза - поема въглероден диоксид и освобождава кислород във въздуха.
Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки
Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
3 съвета за отглеждане на здрави сукуленти
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?
Още: Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти
Лечебни свойства
Някои видове сукуленти имат ползи при наранявания или болка. Алое вера например се използва при изгаряния, порязвания или стомашна болка. Лечебният сок се намира в листата на растението.
Психично здраве
Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати
Още: Какво е най-добре да засадите след лук?
Ако имате у дома сукуленти – засаждането и грижата за тях могат да понижат кръвното налягане, помагат за подобряване на настроението и избягване на стреса.
Грижа за сукулентни растения
Сукулентите растения нямат нужда от специална или допълнителна грижа. Трябва да ги поливате умерено, като внимавате да не преполивате, а слънчевата светлина трябва да е в изобилие. Идеални са както за вътрешни, така и за външни пространства. Вредителите обикновено не са проблем. Ако се появят брашнести червеи или котлен камък, избършете растението с памучен тампон, потопен в алкохол.
5 грешки, които трябва да избягвате при отглеждане на сукуленти
Почва
Трябва да осигурите на сукулентите подходяща почва с добър дренаж. Правилният дренаж предотвратява гниенето, както и проблем с гъби и бактерии. Торете растенията само няколко пъти годишно през по-топлите месеци, като използвате домашен тор за растения.
Светлина
Сукулентите се нуждаят от много слънчева светлина на ден, така че ги поставете на подходящо място, за да я получават. През пролетта и лятото сукулентите могат да бъдат преместени на открито, в двора. Прехвърлете растенията навън, като ги поставите на сенчесто място за няколко дни и бавно ги преместете на по-слънчево място. Избягвайте външни зони, които получават интензивна, гореща слънчева светлина през средата на деня. Приберете растенията обратно вътре през есента, когато температурите започнат да спадат.
Вода
През пролетта и лятото поливането обикновено се извършва веднъж седмично. През зимата растенията се нуждаят от поливане веднъж на две до три седмици. Поливайте след като почвата е изсъхнала напълно, за да не преполеете. Не поливайте често и по малко, а накиснете почвата, докато водата започне да изтича от дренажните отвори.