Луксозната, пухкава хортензия печели сърцата - но и ги разбива, особено когато започне да боледува. Уви, това растение се държи доста капризно в обикновен апартамент, но ако следвате основните правила за грижа за цветето, то ще се вкорени добре.
Още: Как солта помага за богата реколта от краставици?
Още: Внесете красота в двора си: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на магнолията
Правило 1. Правилно осветление и климат
Хортензията е светлолюбива: по-добре е да я поставите от южната страна, но не на директна слънчева светлина, а на разстояние 1 метър от прозореца или на пода под него.
Хортензията не обича топлината: оптималната температура е 20-22 градуса. Освен това не понася течения, така че трябва да осигурите лека вентилация.
Още: Само опитните градинари слагат по няколко листа от тази билка в дупката за засаждане на домати
Превърнете розовите хортензии в сини - вълшебен трик с почвата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Правило 2. Поливане
Хортензията винаги е жадна, така че не трябва да се оставя без системно, щедро поливане, особено по време на цъфтежа. Добрата новина: за това цвете не е необходимо да омекотявате водата, то ще бъде доволно от твърда вода.
Правило 3. „Вкусни“ почви и торене
Още: Честа грешка: Как правилно да използвате люспите от лук като тор в градината
Още: Не тор, а "течно злато" за растенията ви - как да си го направите
Хортензията обича рохкава, леко кисела, плодородна почва. Това растение изчерпва почвата много бързо, така че трябва да се презасажда ежегодно.
Приблизително веднъж месечно можете да подкислите почвата в саксията: добавете малко лимонов сок към водата за напояване (около 5 капки на 1 литър вода).
За да може хортензията да цъфти обилно, тя се нуждае от редовно торене по време на активния вегетационен период. Това растение реагира добре на продукти, съдържащи сребро и мед. Можете да използвате и универсален тор за азалия.
Трябва да започнете да торите домашната си хортензия много преди цъфтежа, през февруари, и да завършите, след като храстът е цъфнал и сте го подрязали, тоест около ноември. Препоръчва се растението да се подхранва не повече от веднъж на 2 седмици.
Засаждане на хортензията - кога и как се прави, за да цъфти дълго и пищно
Правило 4. Зимуване
През зимата е необходимо да се променят условията за поддържане на хортензия, за да се даде възможност на избледняващото растение да спи спокойно и да придобие сила преди новата пролет.
Зимуването на хортензиите у дома може да бъде проблем: растението ще се чувства добре при температура от 7-10 градуса, но при доста ярка, дифузна светлина.
Правило 5. Профилактика на заболяванията
Хортензиите често се разболяват, както от сух, така и от твърде влажен въздух. Ако храстът е сух, той става лесна жертва на паякообразни акари. Първата помощ за растение с признаци на акари е старателно измиване на целия храст с топла сапунена вода. След това можете да продължите лечението със специализирано лекарство като Actellica.