Една съставка ще помогне на орхидеята и мушкатото, както и на повечето стайните цветя, да не пожълтяват. На първо място растенията трябва да се поливат правилно, а също и да се добави една съставка към тях - лимонена киселина.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Поливане на орхидеята и мушкатото с лимонена киселина
Обикновената чешмяна вода може да бъде твърде твърда и може да повлияе неблагоприятно на листата. Можете да подобрите качеството на течността като я филтрирате. Освен това ще стане по-мека, ако престои няколко дни.
Ако не разполагате с достатъчно време, необходимо е да използвате доказания народен метод. Достатъчно е да добавите малко лимонена киселина към водата (два до три грама на десет литра). Това количество няма да деоксидира почвата, но ще направи течността по-мека.
Орхидеята няма да спре да цъфти цяла година, ако я сложите на това място
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
В природата орхидеите абсорбират вода от влажния въздух и по време на тропическия дъждовен сезон. Тоест корените никога не остават сухи, но активното подхранване е рядко.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
У дома честотата на поливане зависи от няколко фактора:
- Сезон – колкото по-горещо е, толкова по-често е необходимо поливане;
- Жизнен цикъл на растението – през периода на покой, цветето се нуждае от по-малко влага, отколкото при активен цъфтеж;
- Влажност на въздуха – в идеалния случай трябва да бъде 50-70%. Ако въздухът е сух, трябва да се погрижите за допълнително пръскане или да поставите овлажнител наблизо;
- Състав на почвата - различните субстрати имат различен капацитет на влага, което означава, че могат да изсъхнат по-бързо.
Основното правило за поливане е рядко, но изобилно, имитирайки естествения цикъл на душове. Преди всяко поливане трябва да изчакате субстратът да изсъхне. Това може да се определи по няколко признака: почвата е станала лека, а корените са сиви (те стават зелени, когато са наситени с влага).
Добър начин за пълно овлажняване на субстрата и хигиенизиране на листата е поставяне на саксията под топъл душ (40°C до 55°C) и последващо подсушаване на листата. Процедурата имитира естествен дъжд и почиства растението от прах и мръсотия. Подходяща е само за региони с мека чешмяна вода.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Друг вариант за поливане: В голям съд с подготвена вода спуснете саксията с растението за 10-15 минути, така че листата и корените му да не влизат в пряк контакт с течността. Чрез дренажните отвори в саксията субстратът ще се накисне равномерно и ще поеме толкова влага, колкото е необходимо.
Класическият начин, който изисква спазването на няколко правила. Първо, внимателно изсипете вода под листата, но внимавайте да не ги намокрите. Второ, опитайте се да излеете течността равномерно, навлажнявайки цялата почва. След процедурата отстранете излишната влага.
Поливайте орхидеите само сутрин, за да има време водата да попие през деня. През нощта те са в покой и водата може да застоя, причинявайки гниене.
Ако по листата се появи бял налеп от твърда вода, отстранете го с вода и лимонов сок, разреден в съотношение 1:1.
Още: С тази съставка орхидеята ще цъфти през цялата година