Мулчиране на ягоди през пролетта - трикове за богата реколта

01 април 2025, 15:20 часа

Мулчирането на ягоди има няколко предимства и трябва да се извършва веднъж или два пъти годишно.

През пролетта нанасянето на тънък слой сламен мулч около ягодовите растения – на дълбочина около 2,5 см – ще помогне да се задържи влагата на почвата и ще попречи на плодовете да седят директно върху голата почва. Подпъхването на картон или филц също ще свърши работа.

Топ рецепта: Ароматни домашни мъфини с ягоди

В климат със студени зими е най-добре да зазимите ягодите , като нанесете мулч върху растенията в края на есента или началото на зимата, за да ги предпазите от екстремни температури.

Още: Всички правят тази грешка: На какво разстояние се засаждат ягодите

Изчакайте, докато листата се изравнят, преди да мулчирате, тъй като ягодите, които са изложени на първата силна есенна слана, ще бъдат по-продуктивни през лятото.

Отстранете този слой мулч в началото на пролетта, преди да нанесете пресен, тънък слой под листата.

Защита на ягодите от птици

Горските плодове са популярна закуска за птиците, които могат бързо да опустошат ягодовото поле. Веднага щом някой от зелените плодове започне да почервенява, покрийте ягодите с мрежа.

Още: При отглеждане на ягоди: Какви грешки допускат и най-опитните градинари

Това може да се държи на място с бастуни и трябва лесно да се върне назад, когато дойде време за събиране на ягодите.

Как да берем ягоди

Ягодите трябва да се берат, когато са напълно червени, тъй като няма да продължат да узряват след прибиране на реколтата. Плодовете ще узреят по различно време, така че проверявайте вашите растения на всеки два до три дни. Най-доброто време за бране е сутрин, когато плодовете са изстинали.

Когато берете ягоди , оставете около една четвърт от стъблото прикрепено, като внимавате да не нараните месестата част. Най-добрият метод е да държите стъблото между показалеца и нокътя на палеца си, след което леко да го издърпате и завъртите.

Още: Кои са най-вкусните сортове ягоди

В идеалния случай ги изяжте същия ден, но те ще се съхраняват в хладилник три дни. Ако имате пресищане, има много вкусни приложения за пресни ягоди от градината .

Как да режем ягоди

След като приключите с прибирането на последните ягоди за сезона, трябва да подрежете обратно листата на растенията до 7,5 до 10 см над короната.

Това ще позволи на растенията да насочат енергията си към укрепване на корените си и пускане на нов растеж навреме за следващата година.

Още: Ягодите ще станат по-едри, ако ги подхранвате с тази съставка през пролетта

Едновременно с резитбата, изтъняването на ягодите, за да се отървете от старите растения, ще помогне да направите парцела по-продуктивен. Заменете ги с бегачи, отгледани от по-старите растения.

Използвайте остри, стерилизирани ръчни ножици, за да избегнете увреждане на растенията или пренасяне на болести.

Засадете това до ягодите и ще забравите за вредителите

Как да размножаваме ягоди

Размножаването на ягоди от бегачи е толкова лесно. Всяко ягодово растение обикновено изпраща няколко бегача, които могат да станат бебешки растения. Те ще поддържат вашето ягодово поле за години напред и вероятно ще имате достатъчно растения, за да ги подарите.

Още: Каква почва обичат ягодите?

В края на лятото или есента, след като растенията са приключили за сезона, внимателно отстранете всеки бегун от основното растение. Дръжте най-близките бегачи до растението за размножаване, тъй като те са най-силните. Най-отдалечените могат да бъдат изхвърлени.

5 вкусни червени плодове с много ползи за здравето

Тези бегачи могат да бъдат оставени на място, за да образуват свои собствени растения, или в идеалния случай трябва да бъдат прехвърлени в отделни саксии за засаждане през пролетта.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес