Въпросът за зимуването на луковиците на гладиолите в градината предизвиква много спорове сред градинарите. Класическият метод препоръчва изкопаване на луковици преди зимата, Но има опредлеени условия, при които растенията могат безопасно да презимуват в почвата.
Още: Най-лесните билки за отглеждане от семена
Още: 4 основни причини разсада ви да умре - как да го предотвратите
Гладиолите са топлолюбиви растения, чиято родина се счита за южните райони. Луковиците издържат на краткотрайни студове, но продължителното излагане на ниски температури се отразява пагубно на жизнеспособността им.
Климатични условия за зимуване на гладиолите - може ли луковиците им да се оставят в почвата
Оставянето на луковиците на гладиолите в земята е допустимо само в райони с мека зима, където температурата на почвата не пада под минус пет градуса.
Как се съхраняват гладиоли през зимата?
Още: Как правилно да използване на сода за хляб в градината си
Още: Най- зашеметяващи храсти, които трябва да имате в двора си
Правилната подготовка на почвата играе ключова роля за успешното зимуване на луковиците. Тя трябва да има добра пропускливост на влага. Застоялата влага става основната причина за смъртта на растенията през зимата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Покриването на луковиците изисква специално внимание. Слой мулч, направен от паднали листа, слама или торф с дебелина 20-25 сантиметра, осигурява надеждна защита срещу замръзване. Допълнително покритие се осигурява от нетъкан материал или смърчови клони.
Рискове от зимно съхранение на луковиците в почвата
Има някои рискове, свързани с оставянето на луковици в земята. В допълнение към замръзването, растенията са податливи на гъбични заболявания. Гризачите също представляват сериозна заплаха за презимуващите луковици.
Пролетна грижа за презимувалите растения
Гладиолите, оставени в почвата през зимата, изискват специално внимание през пролетта. След топенето на снега е необходимо постепенно да се отстрани покривният материал. Важно е растенията да се третират своевременно с фунгициди, за да се предотвратят заболявания.
Още: Грижи за зюмбюлите на закрито след цъфтежа
Още: Хитър трик на опитните градинари: Как да накарате цикламените растения да цъфтят отново
Ако няма подходящи условия за зимуване в земята, се препоръчва да се изкопаят луковиците. Съхранението в хладно и сухо помещение при температура 5-10 градуса ви позволява да запазите посадъчния материал до следващия сезон.
Успешно презимувалите луковици произвеждат силни издънки през пролетта. Растенията имат здрав вид и наситен цвят на листата. Навременното появяване на кълнове показва жизнеспособността на луковиците след зимуване.
Кога е най-добре да засадите гладиоли?