Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лунен календар за градинари от 29 юли до 4 август: Какво може и какво НЕ може да се прави в градината

29 юли 2024, 11:02 часа

Последните дни на юли и първите дни на месец август са изключително натоварени за градинарите. Лунният календар може да ви помогне да се справите по-ефективно с належащите задачи в градината. По-специално той показва коя дейност определено трябва да се извърши в периода от 29 юли до 4 август и от коя е по-добре да се въздържате.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Лунен календар за градинари от 29 юли до 4 август 

На 29 юли се препоръчва да се подхранват многогодишни цветя като божури, ириси, лилии, далии, гладиоли и др.

На следващия ден календарът съветва да отделите време за борба с почвените вредители, включително къртици, телени червеи и къртици.

Поливане на доматите през август - сутрин или вечер е по-добре да се прави

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Последният ден на юли е благоприятен за подхранване на многогодишни градински цветя и стайни растения, както и за изваждане на ягодите.

Първият ден на август - препоръчва се абсолютно същата дейност, плюс плевене.

Вторият ден на август  е подходящ ден за торене, плюс поливане на растенията, мулчиране на почвата, прибиране на реколтата от зеленчуци и плодове.

На третия ден от август дейностите, свързани с третирането на растенията срещу болести и вредители също ще бъдат полезни и ефективни. Опитните градинари препоръчват използването на биологични продукти за онези култури, които дават плодове.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Но на 4 август денят не е подходящ за извършване в градината. Според лунния календар този ден е подходящ за планиране засаждането на бъдещи насаждения.

Дейности в градината през август

Намалете поливането на овошките и храстите постепенно, но не спирайте напълно, ако времето е горещо и сухо. Ягодовите храсти се нуждаят от влага, защото образуват цветни пъпки за реколтата през следващата година. Полейте ги с топла вода като използвате следното количество вода:

  • червено френско грозде - 1-2 кофи на храст;
  • касис - 3-4 кофи;
  • цариградско грозде - 4-6 кофи;
  • малини - 5-6 кофи на 1 кв.м.;

Периодът е подходящ за извършване на санитарна резитба на дърветата. След прибиране на реколтата проверете дърветата за вредители. Също така изрежете вертикални издънки, които удебеляват короната и пречат на плодовете да узреят добре. Премахнете вертикалните издънки от младите сливи и череши и наклонете някои в хоризонтално положение, като ги привържете към здрави клони. Това ще подобри плододаването в бъдеще.

През август трябва да се извърши и контролиране на болестите и вредителите. През този мсец доматите, картофите, чушките и патладжаните страдат от късна болест, така че редовно проветрявайте оранжерията и извършвайте превантивни третирания.

През август: Поръсете около доматите с това, за да е богата реколтата им

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес