Според лунния календар през тази седмица ще има два неблагоприятни дни за работа с почва и растения. Те се падат на намаляващата Луна в четвъртия етап. Това е доста рядко явление, случва се веднъж на всеки 12 години. Ето какво можете и какво не можете да правите в градината от 22 до 28 юли.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
22 юли
На този ден Луната е намаляваща в знака на Водолей. Препоръчително е в свободните лехи да се засаждат растения, съобразени със сеитбооборота. Денят е благоприятен и за засяване на зелени торове в освободените площи.
Каква е основната причина за свиване листата на доматите?
23 юли
На този ден Луната също е намаляваща във Водолей. Неблагоприятен ден за градинарство, не се препоръчва работа с растения.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
24-25 юли
Намаляваща луна в Риби. Препоръчително е да приложите калиеви и фосфорни торове. Това ще се отрази положително на реколтата.
26 юли
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Намаляваща луна в Овен. Можете да инспектирате насажденията и да приложите мулчиране. Препоръчително е да използвате слама или малки дървесни стърготини като мулч.
Мулчът има следните свойства:
- предпазва кореновата система от вятър, прегряване и студ; растенията могат по-лесно да понасят зимуването и топлината;
- запазва хранителните вещества в почвата;
- значително намалява количеството на водата, използвана за поливане (влагата се задържа по-дълго в почвата);
- увеличава добивите, защото предпазва листата и стъблата от загниване;
- регулира pH на почвата, като я прави алкална или кисела;
- спира разпространението на едногодишни плевели, елиминирайки необходимостта от досадно плевене;
Мулчирането под насажденията изглежда спретнато и подобрява външния вид на градинския парцел. Мулчирането може да защити насажденията от различни вредители.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Има редица специфични изисквания за мулчиране, независимо какъв тип мулч ще изберете:
- Преди мулчиране почвата трябва да се изкопае и да се отстранят плевелите.
- Мулчирането никога не се извършва на влажна почва (след дъжд или поливане).
- Мулчът никога не се уплътнява, той трябва да бъде рохкав, равномерен по дебелина (5-10 см в зависимост от вида, 2 см при глинести почви) и на равен слой.
- Лехите с ягодоплодни растения трябва да са под слой мулч през цялото време.
Боровата кора е изключително популярна суровина за мулчиране. Тя се разлага и разгражда бавно, така че този тип мулч може да продължи да действа в продължение на години, без необходимост от допълване. Кората съдържа фунгициди, които предпазват от вредители, така че не е нужно да третирате градината си с допълнителни химикали. Боровата кора е отлично средство за предпазване от неблагоприятни климатични условия и в същото време има висока декоративна стойност. Сред цветята розите реагират добре на такъв мулч. Най-подходящото време за мулчиране е пролетта или есента. Почвата трябва да е топла и кората да се положи преди появата на плевели. Преди полагането се прилага тор и отгоре се изсипва слой мулч.
Боровата кора блокира растежа на плевелите, перфектно задържа влагата в почвата и предпазва от изсушаване, предотвратява образуването на кора на повърхността на почвата, има голямо количество антисептичен компонент в състава си, поради което различни паразити не се размножават. Тя предпазва и от атаките на къртици.
27 юли
Намаляваща луна в Овен. Неблагоприятен ден за работа с растения.
28 юли
Намаляваща луна в Телец. Препоръчително е да посветите деня на подготовката на резници от ягодоплодни култури за вкореняване.
Как да си отглеждаме дини в двора?