През ноември градинарите по правило подготвят мястото за зимата. Ето какво препоръчва лунният календар да правите в градината от 11 до 17 ноември.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
11 ноември
Благоприятен ден за зимна сеитба. В оранжерия можете да засадите разсад от краставици, домати и люти чушки. Можете също да засадите пикантни билки.
Освен това денят е подходящ за прибиране на реколтата, засаждане на едногодишни цветя, пресаждане и засаждане на трайни насаждения, резитба, пръскане и умерено поливане.
Дафинов лист в градината през есента - ето за какво го използват опитните градинари
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
12 ноември
Денят е благоприятен за сеитба на краставици, домати, лук, тиква, магданоз, копър и чушки в оранжерията. Можете също така да засадите цариградско грозде, градински ягоди, сливи и ябълки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Освен това се препоръчва премахване на плевелите, прилагане на торове и изкопаване на цветни луковици и грудки. Ако вече има сняг, трябва да покриете розовите храсти и да почистите пътеките в градината.
13 ноември
Денят е подходящ за засаждане на всякакви зеленчуци (особено картофи и царевица), овощни дървета и ягодоплодни храсти, разрохкване на почвата, поливане (включително фитоспорин), резитба, прибиране на реколтата, прилагане на органични торове, изкопаване на почвата. Препоръчва се също да се премахнат сухите растителни остатъци и да се мулчира почвата около стволовете на дърветата.
14 ноември
Отличен ден за засаждане на цветя (особено тези с бодли), ягодоплодни храсти и овощни дървета, по-специално праскови, грозде, малини и касис.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
В оранжерията можете да засадите грах, билки, краставици, зеле, тиквички, домати и чесън. Денят е подходящ и за прибиране на реколтата, накисване и покълване на семена, внасяне на торове, варосване на дървета и поливане.
15 ноември
Не трябва да засадите нищо на този ден. Овошките също не трябва да се пресаждат. Можете да подрязвате, пръскате срещу вредители и болести, да премахвате плевели, да почиствате от растителни отпадъци, да подрязвате цветята.
16 ноември
В оранжерия можете да засадите репички, домати, тиква, йерусалимски артишок и зеле, в открита земя можете да засадите лук и пикантни билки.
Можете също да засадите цветя, грозде, лимонена трева, черешови и ябълкови дървета, да засадите ягоди, да пресадите, да пръскате, да поливате, да разрохквате и изкопавате почвата, да изкопаете грудки и луковици на цветя.
17 ноември
Можете да засадите зеленчуци (в оранжерия), горски плодове и овощни култури (ягоди, череши, круши), да варосате дървета, да премахнете снега от пътеките, да поставите хранилки за птици, да разкопаете почвата, да прилагате торове, да пръскате, да събирате резници за вкореняване. В южните райони можете да засадите иглики, лалета и минзухари.
Всеки градинар трябва да направи това преди падането на сланата