В горещо време е важно да засилим усилията за поливане, защото това е ключов фактор за оцеляване на растенията. При температури, които постоянно надвишават 28-29 градуса по Целзий, повечето зеленчукови култури започват бързо да губят влага, което се проявява в увяхване на листата. Това е повратна точка за зеленчуци като домати, тиквички, тикви и краставици – те престават да цъфтят и да образуват завръзи при високи температури.
Без фанатизъм при поливането в горещо време!
Когато парещото слънце ни кара да търсим сенчест подслон и живачният стълб на термометъра е фиксиран над 30 градуса, тогава поливането след 9-10 часа е твърде неподходящо. И малкото капчици, попаднали по листата, ще провокират слънчево изгаряне, защото те действат като увеличителни лещи. Да “зарадваме” доматите със студена вода на корените в горещото време е риск да изгубим цялата реколта поради шока за кореновата система.
Поливането в горещите часове на деня ще има обратен ефект, защото кореновата система ще бъде подложена на топлите и бързи изпарения, а това няма да донесе полза за растенията.
Не е без значение и фактът, че растенията не могат да фотосинтезират нормално, когато почвата е твърде влажна, защото тя се уплътнява и липсва кислород, а по листата се появяват жълти петна (или пожълтяват целите), което е признак за преполиване.
Преполиването влошава функционирането и на кореновата система, която намалява всмукателната сила.
По време на горещини поливайте сутрин или надвечер. Най-доброто време е сутрин между 6 и 10 часа. Растенията ще имат достатъчно време да поемат водата, а влагата по листата ще изсъхне до обедната жега. Ако поливането сутрин е невъзможно, тогава е добре да се направи надвечер, но не прекалено късно, защото влагата ще привлече охлювите, които ловуват нощем.
Сутрешното поливане е най-икономично, защото минимизира изпаренията, а растенията абсорбират водата по-лесно, когато не са изложени на топлинен стрес.