Доматите са едни от най-предпочитаните зеленчуци. Ако искате тазгодишната реколта да е 10 пъти по-добра, трябва да сте наясно със спецификите на зеленчука. Много е важно да знаете, че доматите обичат влага. Тези растения са податливи на заболявания и зарази, затова е крайно необходимо редовно да торите почвата.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Днес ще ви споделим съветите на опитни градинари, които разказват как и кога трябва да се торят доматите, ако искаме в края на сезона да събираме плодовете на труда си в чували.
Кога и как да торим доматите?
Птичата тор е изключително подходяща, когато става въпрос за доматени растения. Тя е богата на редица полезни хранителни вещества, които ще дадат на зеленчука това, от което се нуждае, за да функционира правилно.
С това подхранване доматите няма да се развалят в жегата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
За да се чувстват добре тези култури, на повърхността на почвата трябва да внесете калиеви и фосфорни торове. В случай, че почвата, в която възнамерявате да засадите доматените растения, е кисела, трябва да добавите вар, така че да осигурите оптимално добра среда за развитието на доматите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Когато говорим за домати, дървесната пепел и компостът са също перфектен избор.
Ако сте решили да подхранвате доматен разсад, опитните градинари съветват да не ползвате минерални торове, тъй като те действат като активатори на образуването на плодове и е прекалено рано за тях.
С какво се подхранва доматеният разсад за здрава реколта
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Ако искате реколтата да е изненадващо добра, нужно е един ден преди самото засаждане, да подхраните почвата с разтвор от калиев перманганат и мая. 10 грама мая се разтваря в 10 литра вода. От този разтвор се добавя по 220 мл във всяка дупка. Запомнете, че дървесната пепел е изключително богата на калий, затова и хората с опит съветват да добавяте от нея към всяка една дупка, в която садите разсада.
Яйчените черупки също не са за подценяване. Ако искате да предпазите растенията от заболявания и да подпомогнете тяхното развитие, бихте могли към всяка дупка да добавите по малко количество стрити яйчени черупки.
Това са сред основните правила, свързани с подхранването на доматите. Ако искате реколтата тази година да е в пъти по-добра, придържайте се към тях и няма да сгрешите!