Ако тази година не сте останали доволни от сладостта на доматите в градината си, сега е чудесен момент да анализирате грешките си, допуснати в градинарство през отминалия летен сезон. Например, можете да се запознаете със сортовете домати, които са най-сладки.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-сладките сортове домати
Те включват северно сияние, хавайски ананас и жълти домати.
Северно сияние - тези домати ще украсят всяка салата или зеленчукова салата. Плодовете от този сорт стават много тежки: един плод може да достигне 800 грама. Това обаче не е най-интересното: пулпата има ефектен модел от два цвята - алено и златно.
Как доматите влияят на щитовидната жлеза?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Жълтите домати също не са за пренебрегване. Те ще ви зарадват със своето качество, сладост и приятен вкус. Този сортове изисква внимателна грижа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Хавайски ананас - сортът напълно отговаря на името си: доматите от него са не само много сладки, но дори имат плодов вкус. Важно е да запомните, че този сорт се отглежда само в оранжерия.
Грижа за доматите
Доматът е непретенциозен, но не обича да засажда след своите роднини - растения от семейство пасленови: патладжани, картофи. Причината е натрупването на патогени на общи болести и неприятели. Доматите, както и всяка друга култура от семейство Пасленови може да се засади на същото място с интервал от най-малко 3 години.
Това растения има мощна коренова система, така че рядко страда от липса на влага. Ако няма суша, няма място за притеснение. Кореновата система с метода на отглеждане с разсад е по-мощна и по-дълбока. Доматите обичат влажна почва и сух въздух.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
При засаждане на разсада се извършва поливане, ако не е имало дъжд. Във всеки случай поливането по браздите е за предпочитане пред пръскането: влагата върху листата увеличава честотата на заболяването. Особено на късна болест и други гъбични заболявания.
В началния период от развитието на културата е необходим фосфор, при наливане на плодове - азот и през цялото време - калий. Зеленчукът реагира добре на микроелементи. Препоръчително е комбиниране на торене с поливане, като разтворите малко тор.
Азотът повишава продуктивността, но твърде много от него забавя узряването, забавя растежа на зелената маса и повишава съдържанието на нитрати.
Постоянното обиране на неузрелите плодове увеличава общия добив. В същото време предпазва плодовете от късна болест. Неузрелите домати узряват, като се разстилат на 1–3 реда. Тази техника също така увеличава времето за съхранение. Ако трябва да узреят по-бързо, оставете няколко червени домата между тях.
По колко домати могат да се ядат на ден?