Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-опасните болести по доматите – ето как да се предпазите

26 февруари 2023, 10:50 часа

Знаете ли, че доматите всъщност са плод? При това един от най-полезните. Консумацията им доставя на организма важни хранителни вещества, които помагат да поддържаме не само здравето си, но и красотата на кожата и косата. Червените вкусни дарове на природата са богати на калий, полезен за сърдечно-съдовата система, предпазващ ни от инфаркт, фолиева киселина, витамин А и ниацин, грижещи се за здравето на очите, в тях с изненада ще откриете и много калций, полезен за костите и зъбите, антиоксиданти и други ценни минерали и витамини. Ако има притеснение, свързано с консумацията им, то е, че заедно с полезните вещества поглъщаме и нитрати. За да елиминирате този риск, може да отгледате сами своите домати. Подходящи и лесни за отглеждане са дори в саксии на терасата, а ако разполагате с двор с градина, късметлии сте – ще хапвате пресни градински домати, които знаете как сте отгледали, с какво сте пръскали и торили. За да имате успех като градинари обаче, следва да натрупате познания и опит в отглеждането на домати, както и да сте запознати кои са най-опасните болести по доматите. Сред тях има заболявания, които сериозно могат да застрашат реколтата ви, да увредят доматите и да останете с напразни труд и усилия. Ако знаете кои са най-опасните болести по доматите, ще знаете и как да ги предпазите, за да берете плодовете на труда си буквално и преносно.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Опитен градинар: Как да засадим доматите, за да имаме огромен добив?

Най-опасните болести по доматите

1.  Бронзовост по доматите

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Призната като една от най-сериозните заплахи за добива ви е бронзовостта по доматите. Това вирусно заболяване, което може да порази не само доматите, но и много други култури, да ги зарази и да загубите цялата си реколта, е от съществено икономическо значение, тъй като се разпространява лесно и води до огромни загуби. Ако доматите се покрият с петна, а листата придобият бронзов цвят – вирусът не е подминал и вашата реколта. За да не се стига до там обаче, трябва да може да разпознавате болестта още в зародиш – петна в жълт цвят на младите листа е сериозна червена лампа, при вида на която следва да действате незабавно. Съветвайте се и със специалист, тъй като болестта може да бъде объркана с бактериално заболяване, доматения акар, ръждата. За да предпазите вашите домати, бързите и разумни действия са решаващи – унищожаване на болни растения, обеззаразяване на почвата, подходящи инсектициди са решение, но има и друго – по-лесно – избор на сортове, които са устойчиви на това заболяване.

2. Картофена мана

Да, картофена, но засяга и доматите. Внимавайте какво засаждате, за да се опазите от болестта, която поразява всички части на доматите. Реагирайте незабавно, не е случайно, че има специализирани магазини за градинарите, където да получите помощ, съдействие и подходящо лечение.

Фаталните грешки на много градинари при засаждане на доматите, които мнозина не знаят

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

3. Алтернария

Много прилича на маната особено когато заразата се разпространи и достигне по-разгърната картина. Листата първоначално се покриват с дребни петна, а после прегарят. Петна има и по други части на вкусния плод. Изходът е бързо лечение и превантивна грижа.

4. Стоблур

Това е друго заболяване, заразно за доматите, което ако имате опит ще може да разпознаете още в началото – след самото заразяване, за да реагирате адекватно.

Какво да направите, за да се предпазите от най-опасните болести по доматите?

Действайте незабавно при първите прояви. А още по-добре превантивно – при много от най-опасните болести по доматите може да ги предпазите, ако осигурите правилни и системни грижи – подготовка на разсада, обработка на почвата, лечебни препарати, третиране на почвата с препарати против цикадки, листни въшки и други, които доказано пренасят вирусните заболявания по доматите, унищожаващи реколтата ви. Специалистите могат да предложат препарати и торове, които не само защитават реколтата, но са и подходящи, ако се стремите към био производство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес