Най-простият начин за размножаване на мушкато (пеларгониум) е чрез резници. За да може резникът да развие по-бързо корени, много често го накисват във вода. При спазване на всички правила корените трябва да се появят след 10-14 дни. Ако това не се случи, значи е по причина на някое от следните обстоятелства.
Още: 5 невероятни бързо растящи лози, които бързо ще изкачат всяка ограда беседка
Още: Как да засадите джинджифил купен от магазин за хранителни стоки
Неподходящи условия на околната среда
За да бъде успешно вкореняването на резници от мушкато, температурата на въздуха трябва да бъде под 25°C. Подходящото време е краят на зимата или началото на пролетта, когато се активира движението на растителните сокове. По-добре е да оставите резниците на частична сянка („шарена сянка“).
Кои хора НЕ трябва да отглеждат мушкато?
Още: Трик, с които да съживите увехнал спатифилум
Още: Закъснели сте с разсада? Тези 3 съвета ще ускорят покълването на семената
Неправилно подбрани резници
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Внимавайте с тях: 10 отровни растения, които може би имате в градината
Още: Засаждане на разсад в градината: Дори опитните градинари правят тази грешка
Мушкатото може да не се вкорени във вода поради факта, че резниците са избрани неправилно. За да подготвите жизнеспособни издънки, спазвайте следните препоръки. За засаждане изберете резници в горната част на младо растение, от страничните издънки. Не поливайте растението преди отрязването. Използвайте дезинфекциран нож. Отрежете парче стъбло с дължина 5-8 м възможно най-близо до пъпката. От резника отстранете листата и пъпките в долната част.
Грешки по време на процеса на вкореняване.
Накисването във вода не се използва за всички разновидности. Мушкато от групите видове „царски“ и „дъхави“ трябва незабавно да бъде засадено в почва, иначе резниците му ще загният.
Още: Засадете тези растения в началото на април, за да растат още по-бързо
Още: 5 впечатляващи растения, които да засадите през април за пъстра лятна градина
Ампелното (висящо) мушкато (т. нар. „сакъзче“) може да се подхранва дълго време от собствени вътрешни сокове, затова появата на корени се бави; но ако след 3 седмици се появят нови издънки, вкореняването ще бъде успешно.
Накисването на резници във вода е най-подходящо за мушкато от „зоналните“ видове, каквито са повечето градински мушката. За целта водата трябва да престои 3 дни, след което добавете 1 таблетка активен въглен и 1 с. л. стимулатор на растежа на 200 мл вода.
Вкореняване на резници
Използвайте малки съдове, например пластмасови чаши от 200 мл. Също са подходящи кофички от кисело мляко. Във всяка трябва да има не повече от 1 резник. Налейте вода до половината от обема, защото растението се нуждае от кислород, за да образува корени. Течността трябва да покрива само една трета от резника. По принцип, е най-добре да използвате съдове от тъмно стъкло. Поставете ги на светло място, но ги пазете от пряка слънчева светлина. Не сменяйте напълно водата, когато намалее поради изпаряване – сам доливайте приблизително веднъж на 2-3 дни. Пресадете резника в саксия след 2-3 седмици, когато корените са нараснали до 3 см.
Ако искате вашето МУШКАТО да цъфти цяла зима, не забравяйте да направите ТОВА през есента
Метод за решаване на проблема с вкореняването
Ако всички препоръки са спазени, но вкореняването във вода не се получава, направете следното. Извадете резника от водата. Отрежете част от него при среза – на 1 см разстояние. Оставете резника на сухо за една нощ. На сутринта го посадете в леко навлажнена почва.
Някои градинари не харесват вкореняването във вода по следните причини.
Процесът отнема повече време - първия път резникът се поставя във вода, втория път се посажда в почвата. Вкореняването във вода не дава 100-процентов резултат. Има сортове, които се поддават лесно на водно вкореняване, а други – доста трудно. При вкореняване във вода и последващо засаждане в почва корените се развиват по-зле. Но когато се вкореняват директно в почвата, корените обхващат цялата торопочвена смес в саксията. Самите корени веднага започват да се развиват в почвата. Така кореновата система на повечето сортове при директно вкореняване в торопочвена смес се оформя по-добре.
Най-лесно се вкореняват сортовете „Валентина“, „Мадам Бовари“ и Dove Point; малко по-бавно върви процесът на вкореняване при популярния розов сорт „Клара Сан“.