Кога е най-подходящото време да засадите корнишони в градината си

18 април 2025, 18:00 часа

Корнишоните, които най-често използваме за зимнина, могат да се засяват до края на юли, а в по-топли райони или защитени зони сеитбата може да се удължи до началото на август.

Важно е да оставите достатъчно време за растеж и прибиране на реколтата преди първите слани.

Идеално е да ги отглеждате в леха, където преди са се отглеждали бобови растения . Можете да ги засеете и след кореноплодни и листни зеленчуци, лук и зеле.

Още: Как да предотвратим жълтите петна по листата на краставиците

Не забравяйте да избягвате сеитба на място, където тиквите вече са расли, тъй като това увеличава риска от предаване на болести и вредители, специфични за това семейство, като брашнеста мана, пухкава мана и кореново гниене.

Ето 7 съвета за успешно отглеждане

За странично засяване изберете бързорастящи сортове корнишони, които имат по-кратък вегетационен период, което ще позволи по-бързо прибиране на реколтата. Също така изберете такива, които са устойчиви на обичайните болести по краставиците.

Осигурете добре дренирана почва, богата на органични вещества. Краставиците обичат рохкави, плодородни почви . Идеалната стойност на pH на почвата за тяхното отглеждане е между 6,0 и 6,8.

Още: Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта

Този зеленчук се нуждае от постоянна влага, особено по време на образуването на плодове. Неправилното поливане може да доведе до деформации. Капковата система е идеална.

Нанесете балансиран тор, богат на азот за растежа на листата, фосфор за корените и калий за развитието на плодовете. Използвайте компост, оборски тор или естествен NPK тор за обогатяване на почвата.

Редовно проверявайте растенията за признаци на болести или вредители. Използвайте методи за биологичен контрол като полезни насекоми или естествени репеленти.

Осигурете опора за растенията с помощта на мрежи или стълбове, така че плодовете да се развиват по-добре и да са по-лесно достъпни за беритба.

Още: Торене с мая: Как помага за богата реколта от краставици

Берете краставиците редовно, докато са още малки (около 5-10 см), тъй като тогава са най-подходящи за мариноване. В допълнение, чрез непрекъснато, често прибиране на реколтата, вие насърчавате нов растеж.

Най-опасната гъбна болест по надземните части на растенията е пероноспорозата , причинена от гъбата Pseudoperonospora cubensis . Напада еднакво краставиците на полето и в защитените площи. Най-големи щети има по корнишоните , след това по салатните краставици , но и по пъпешите и дините.

В какво да накиснете семената на краставиците, за да покълнат по-бързо

Краставиците, отглеждани в земята, са много по-застрашени от тези, отглеждани на мрежа или въже. Корнишонът е особено податлив на мана, независимо от мястото на отглеждане, полето или защитената територия. На по-големи разстояния тази гъба се предава по въздуха , а в насажденията се разпространява чрез дъжд или поливане от болни растения към здрави. Високата относителна влажност на въздуха благоприятства появата и разпространението на това заболяване.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес