Националният символ на Мексико – красивото ароматно цвете далия, наречено на името на шведския ботаник Андреас Даал, познато у нас и като гергина, ще ви радва с аромата си през лятото и есента, ако знаете какви грижи изисква, полагате адекватните и съблюдавате най-доброто време за засаждане на далия.
Не очаквайте далията да ви радва дълго, тъй като бързо ще прегори, ако сте предпочели късно засаждане и цъфтенето ѝ съвпадне с най-горещия месец в годината. Ако предприемете засаждане на далия твърде рано, възможно е да загине от застудяване през нощта. Как тогава да изберем точния момент за засаждане на далия, щом грешките създават риск за живота на растенията?
Засаждане на далия – кога и как?
Различни фактори влияят върху избора на най-точния момент, през който да засадите далията:
- Климат и температури през конкретната година
Докато някои години се е случвало да вали сняг или да се наблюдават сериозни застудявания и в по-ниските части на планините, и в равнините дори в края на месец май, то тази година е необичайно топла и риск за далиите, дори засадени в края на март, към този момент няма.
Красива ДАЛИЯ в цветната градина: Грижа и препоръки
- Надморска височина
Имайте предвид, че с изкачване на надморската височина се препоръчва по-късно засаждане на далия, защото в планините винаги пролетта идва по-късно и обикновено температурите през нощта са опасно ниски през ранната пролет за далията.
- Грижи, които сте склонни да положите
Ако имате възможност да покривате засадените цветя всяка вечер, за да прекарат нощта завити, то и началото на месец март може да се окаже идеален момент за засаждане на далия.
- Изборът на градинаря
Някои градинари считат, че ранното засаждане има редица предимства – влагата ще е полезна за развитието на растенията и най-вече за тяхната коренова система.
Важни съвети как да засадите далия
Изборът на правилното време за засаждане е важен, но далеч не само той е от значение. Развитието, растежът на вашите растения зависи и от качеството на посадъчния материал, адекватното торене, осигуряването на нужната влага, мулчирането и други правила, свързани със засаждането на далия, сред които са:
Далията - Царицата на есенната градина
- Далиите се засаждат в предварително направени в почвата гнезда, в средата на които се поставя прът, необходим за завързване на далията към опората, когато порасне. Това ще я предпази от пречупване и увисване, тъй като е възможно да надмине метър височина, което определено поражда рискове от полягане на цветята.
- Сред най-добрият избор на тор при засаждане е оборската – прясна или започнала да гние.
- От значение е и дълбочината на засаждане на грудките – градинарите с опит препоръчват тя да е между 3 и 5 сантиметра.
- Рано покаралите далии е важно да се покрият през нощта, за да не замръзнат. Тези цветя са чувствителни към студа, но и жегите не са най-доброто за тях. Ако далиите ви разцъфнат в най-големите горещини то бързо ще прегорят и няма да успеете да се порадвате на красотата и аромата им.
- Важно е далиите да се подхранват поне веднъж в месеца, като поливане задължително трябва да следва торенето.
- Важно е да се осигурят на растенията адекватни количества калий и фосфор, за да се развиват правилно.
- Горещ съвет от градинарите с опит в отглеждането на далии, е да се премахва листната маса в долната част на растението, ако е развита прекомерно, за да се осигури повече въздух около далиите и да не се удебели стъблото в най-долната част – до почвата, което би довело до затруднения в храненето и в крайна сметка до недостатъчно развитие и риск за растенията.
- За най-доброто развитие на далиите се препоръчва засаждането да се извършва в глинесто-хумусна градинска почва.
- Напояването е от ключово значение, като тези цветя изискват много вода. Имайте го предвид и не избирайте именно далия за двора си, ако не може да ѝ осигурите много вода.
- По отношение на най-правилното място за засаждане на далия в градината, огледайте се къде е най-слънчево и светло – това е новият дом на далиите ви.