Доброто вкореняване на туята зависи не само от мястото, на което е засадена, но и на това какви растения са засадени в съседство. Някои от тях могат да окажат негативно влияние върху растежа и развитието на това растение. В списъка с тях попадат плодни храсти, жасмин, бреза.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Какво не трябва да засаждате до туя
На първо място е важно да запомните, че при никакви обстоятелства не трябва да засаждате растения с разклонена коренова система. В списъка с тях попада брезата. Причината е, че двете растения постоянно ще се конкурират за хранителни вещества. В случая туята ще загуби - нейният растеж и развитие ще пострадат заради липсата на хранителни вещества.
Торене на туя през пролетта - кога и как се прави
Също така не трябва да засаждате в близост до нея растения, които ще я засенчат.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Не засаждайте плодови храсти (цариградско грозде, малини, касис) до туя - добивът ще се влоши.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Освен това жасминът не се чувства добре до туята. Сухата почва, върху която растат добре иглолистни дървета, не е подходяща за него.
Грижа за туята
Дървото обича влагата, но не и преовлажняването. Поливайте веднъж седмично с 15-20 литра вода, задължително с поне 10 литра. По време на сухи периоди правете това 2 пъти седмично. Ако в близост има подземни води, намалете поливането до минимум; естествените валежи ще бъдат достатъчни, тъй като когато кореновата система се намокри, настъпва гниене и растението се заразява с фузариум. Липсата на влага може да се види веднага под формата на пожълтяване на върха на растението.
Разкопаването трябва да се извършва повърхностно, не по-дълбоко от 10 см, за да не се повредят корените. След което следва мулчиране с торф или дървени стърготини в слой от 5-7 см, това ще задържи влагата и иглите няма да пожълтяват, по-малко плевели ще покълнат, кореновата система няма да прегрее по време на суша, а през зимата мулчът ще помогне корените да не замръзнат.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Туята се подрязва два пъти, като се започне от 3-тата година от живота след засаждането, през юни и август.
Изрязаните места се покриват с градински лак. През лятото може да се направи коригираща резитба, ако е ясно, че новите издънки са започнали да растат в грешна посока. Издънките се отрязват с не повече от 1/3, след което се поливат обилно. Туята се оформя в различни форми, но най-често срещаните са топка или свещ. Ако искате широка и ниска форма, тогава прищипете горната част на храста.
Каква е разликата между туя и кипарис