Краставиците силно изтощават почвата, изчерпвайки хранителните вещества в нея. След тях не всички зеленчуци растат добре. Но въпреки това има култури, които дават отлична реколта дори и ако се засадят в лехата, в която са били отглеждани краставици. Всеки градинар трябва да знае кои са те. Това ще му спести много време и усилия - засаждането на неподходяща култура в предишнат леха на краставиците ще доведе до слаба или никаква реколта.
Какво може да се засади след краставици?
Първо, в почвата ще има достатъчно хранителни вещества за цвеклото след отглеждането на краставици. Второ, при условие че се прилагат азотни торове, могат да се засаждат култури като лук. Трето, могат да се засадят бобови култури - боб, грах, фасул и други бобови растения ще растат добре в бившата леха с краставици. Докато растат, те натрупват азот в корените си, като по този начин възстановяват почвата.
Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни
Четвърто, подходящи за засаждане са и моркови. Те не са взискателни към почвата, но обича слънцето. Следователно добра реколта ще има само ако лехата е разположено на слънчево място.
След краставици можете също да засадите зелени подправки, както растения от семейство Пасленови и зелено торене.
Какво не трябва да се засажда след краставици? Всички култури от семейството на тиквите - тикви, тиквичка, дини, пъпеши. Можете да ги засадите в лехата, където растат краставици, едва след 3-4 години.
Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?
Къде е най-добре да засадите краставици?
Един от най-важните принципи на градинарството е редуването на културите. Когато избирате място за засааждане, трябва да се съобразите какво е растяло на това място преди. От това зависи как ще се чувства растението, какви плодове ще дава и дали ще бъде нападнато от вредители. За да следи редуването на културите, градинарят трябва да води тетрадка, където да записва какво и къде расте от сезон на сезон.
Идеалната почва за краставици е там, където преди няколко сезона са отглеждани ливадни треви. Този тип почва съдържа много азот и много полезни органични съединения. Следователно такъв парцел е подходящ за краставици, тиквички, патладжани, тикви и пъпеши.
Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Един от принципите за подготовка на почвата за краставици е насищането й с азот и ранното прибиране на реколтата от предишнаъа култура. Затова бобовите растения, като грах, са идеални. Зеленият зеленчук оставя след себе си много азот и до юли той напълно изчезва. Също така, за да подготвите добър парцел за следващия сезон, можете да го засеете с ръж или пшеница. В случая има идеални съседи, които имат само полза един от друг. И има култури, които се конкурират, „воюват“ помежду си.
Краставиците растат добре до зеле, грах, царевица, ягоди и лук. Не трябва да засаждате краставици до тиквички (те се конкурират за хранителни вещества в почвата), тиква, патладжан, чесън или картофи.
Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки
Грижа за краставици
Дори ако сте успели да създадете идеални условия за растеж на краставици, това не означава, че грижите ще бъдат минимални. Тази топлолюбива култура изисква внимание и грижи. Почвата под краставиците трябва да се разкопае - веднага след засаждането на всеки три дни, след това поне веднъж седмично. Премахвайте плевелите своевременно.
Зеленчукът трябва да се полива с топла вода. Необходимо е обилно поливане, тъй като самите краставици се състоят предимно от вода. Поливайте краставиците с лейка веднъж седмично преди цъфтежа и два пъти седмично, когато плодовете вече са започнали да зреят.
Торенето ще е необходимо 4-5 пъти на сезон. Купете концентриран минерален тор за краставици и го използвайте редувайки с органични съединения. Торовете трябва да се прилагат, когато цветовете започнат да се образуват и след това през целия период на плододаване. Завържете и прищипете краставиците - това ще увеличи реколтата.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад