Остава още много време до началото на новия летен сезон. Но опитните градинари вече изготвят планове за засаждане на култури. Някои от тях вече си задават следния въпрос: „Какво да засадя на мястото на картофите?“. Факт е, че тази култура изтощава много почвата. Но има няколко култури, които ще се „чувстват“ ,мог добре на мястото, където миналата година са били отглеждани картофи. Това са цвекло, морков, тиквички, лук и бобови растения.
Какво да засадите след картофите?
На мястото на представител на семейство Solanaceae, цвеклото расте добре. Болестите, характерни за картофите, не са опасни за кафявите кореноплодни култури. По същата причина на мястото на картофите ще се „почувства“ страхотно друг кореноплоден зеленчук – морковите.
Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Тиквички - тази култура расте добре в бившия картофен масив. Но има важно условие: първо трябва да добавите тор към почвата.
На мястото на картофите лукът също расте добре. Факт е, че лукът различни болести и насекоми. Лукът също ще подобри състоянието на почвата в лехата, където са били отглеждани картофи миналата година.
Бивша леха с картофи е идеална за грах или боб: в случая бъдете готови за много добра реколта.
4 сорта картофи за перфектно картофено пюре - любими са на всички готвачи и градинари
Какво трябва да знаете за засаждането на картофи?
Почвата за сеитба на картофи през пролетта трябва да се затопли най-малко до 7 °C. В централните райони това обикновено се случва в края на април - началото на май. Опитните градинари имат знак: ако брезите имат листа, това означава, че почвата вече е достатъчно топла.
Изберете добре осветено, слънчево място. Първо внимателно изкопайте почвата с помощта на щика на лопатата, като раздробите буците пръст и изхвърлите камъните.
Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
След това на всеки квадратен метър почва добавете 8-10 кг угнил оборски тор или компост, 30 гр амониева селитра, 45 гр суперфосфат и 25 гр калиев сулфат. Ако вашата градина има тежка глинеста почва, добавете още 10-литрова кофа с пясък.
След това трябва отново да изкопаете лехата, но на по-малка дълбочина - 12-15 см, след което заравнете повърхността с гребло.
Можете да приберете реколта ранните сортове след 2–2,5 месеца, от среднозрелите след 3–3,5 месеца иот късните сортове след 4–4,5 месеца. Зеленчуците от средния и късния сезон се съхраняват по-добре и са подходящи за зимно съхранение.
Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Когато избирате сорт, се съсредоточете върху неговия добив, устойчивост на болести и среден размер на клубена. Всеки сорт ще има свой вкус. Друг вариант е да си купите няколко вида картофи, които да опитате, да ги сготвите и да изберете този, който ви харесва за сеитба във вашата градина.
Можете да пропуснете покълването и да засадите картофи без предварителна подготовка. Но покълването ускорява появата на разсад в градината. В допълнение, тази процедура помага да се отхвърлят екземпляри с ниско качество - такива, които са изгнили, дали са тънки и слаби кълнове или изобщо не са поникнали.
Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Поставете клубените на един слой в кутии или щайги. Поставете ги на добре осветено място у дома, защитено от пряка слънчева светлина. Можете да избегнете използването на контейнери и да поставите картофите директно на пода.
Оптималната температура за поникване през първите 10–12 дни е 18–20 °C. След това може да се намали до 10–14 ° C, така че кълновете да не станат прекалено големи и да се изчака още около две седмици.
Защо не трябва да изхвърляте обелките от картофи
След това изберете силни, здрави грудки със силни издънки и започнете засаждането.
Картофите се нуждаят от три подхранвания на сезон. Процедурата може да бъде комбинирана с хълмиране. Важно е да не се пропуска торенето по време на цъфтежа - рязтворете 1 чаша кравешки тор и 2 супени лъжици суперфосфат в 10 литра вода. Един храст ще се нуждае от 0,5 литра от този разтвор.
Това са най-вредните картофи при високо кръвно