Малините се нуждаят от правилна грижа, особено преди зимата, когато могат да замръзнат. Градинарите с опит споделят, че в студено време малините изискват специална подготовка, така че си струва да отделите време да ги мулчирате, за да не замръзнат и да дадат добра реколта следващата година.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Защита на малините от студа през зимата
Защитата на растение в навечерието на зимата е важен момент, на който всички градинари трябва да обърнат внимание. Кореновата система на малината е разположена близо до повърхността й, така че благодарение на мулчирането корените ще бъдат защитени от студа и няма да замръзнат през зимата.
Как да се справите с прекомерния растеж на малините?
Можете да мулчирате малини за зимата с четирите най-популярни материала, които перфектно задържат топлината - дървени стърготини, торф, слама, паднали листа.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
При мулчиране най-често се използват дървени стърготини. Задържат добре влагата и след 2-3 години се превръщат в хумус. Препоръчва се да се постави слой дървени стърготини с дебелина около 10 сантиметра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Торфът също е отличен избор, ако почвата в градината е тежка. За мулчиране за зимата ще бъде достатъчен слой с дебелина 7 сантиметра, но за тежки почви можете да използвате 10 сантиметра. Сламата е доста ефективна, особено когато е суха. Слоят от слама трябва да е 10 сантиметра и да се разстила около всеки малинов храст.
Падналите листа често се препоръчват за мулчиране, особено тези, които са оставени да гният в продължение на 2 години. Такъв подслон ще осигури отлична защита на малиновите храсти през цялата зима.
Подготовка на малините за зимата
Тя включва и други важни процедури. Трябва да изрежете старите храсти, които вече са дали плод на летните малини.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
За ремонтантните сортове винаги трябва да изрежете всички храсти.
Не забравяйте да премахнете стария мулч.
След това е важно да полете малините, те се нуждаят от вода през есента не по-малко, отколкото през пролетта и през периода на плододаване. Извършете превантивни обработки срещу болести и неприятели.Торете с фосфорни и калиеви торове.
Това е необходимият минимум от грижи, който ще допринесе за добра реколта от вашите малини през следващия сезон.
Поставете нова слама под летните малини. Благодарение на това те ще презимуват по-добре и ще започнат вегетационния период по-бързо през пролетта. А почвата под такъв мулч винаги е рохкава и проветрива.
Къде не трябва да засаждате малини?