В някои случаи ще бъде достатъчно просто да добавите допълнителен тор към храста. В други, растението ще трябва да бъде напълно унищожено.
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Можете да коригирате ситуацията само след като разберете какво точно е причинило проблемите. В някои случаи все още е възможно да се спаси растението, в други ще трябва да се изгори целият храст.
Времето е благоприятно
Защо листата и плодовете на доматите потъмняват в края на юли? Времето е отчасти виновно. В края на втория летен месец внезапните промени във времето все повече се усещат: през деня е горещо, а през нощта температурата може да падне значително. При такива условия се активират различни гъбички. И първите им жертви, като правило, са зеленчуците.
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Ето тайната при засаждане на домати, за да имате УСПЕХ
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Три основни причини
Късна болест
Това гъбично заболяване обикновено засяга растението отдолу - от земята до горните листа. Първият признак на заболяването са кафяви петна по долните листа.
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Ако забележите този знак, всички повредени листа трябва да бъдат отрязани, изгорени, а пепелта трябва да се изхвърли в торба. След това останалата зеленина трябва да се третира с биологични препарати, съдържащи бактерията Bacillus subtilis. Лечението трябва да се проведе най-малко два пъти с почивка от 7-10 дни.
Можете да използвате инфузия на ферментирали билки, разредени 1:10 или инфузия на мляко с йод: за 10 литра вода трябва да добавите литър мляко и 1-2 ml йод.
Ако обаче самите плодове вече са почернели, храстът не може да бъде спасен. Той ще трябва да бъде напълно премахнат и след това изгорен. През есента мястото, където е бил, ще трябва да се третира с химикали.
Алтернария
За развитието на това гъбично заболяване са необходими температурни промени и силна роса. Листната плоча изсъхва под въздействието на патогена, така че понякога болестта се нарича още сухо петно. В резултат на това с течение на времето гъбичките могат да заразят и плодовете.
Болестта се разпространява много бързо и трябва да се отървете от нея възможно най-скоро - отстранете засегнатите листа и третирайте храста.
За да се предотврати алтернарията, е важно редовно да се проветряват оранжериите, а ако е на открито, да не се прекалява с поливането, особено след като през август често вали и растенията вече имат достатъчно влага.
Отглеждане на домати - всичко, което НЕ знаете
Апикално гниене
В някои случаи листата и плодовете почерняват не заради инфекция, а заради гниене на цъфтежа, тоест физиологични проблеми на плода. Така горната част на домата постепенно почернява - мястото, където е бил цветът. Същото може да се случи и с чушките.
Най-често гниенето на края на цветовете се появява заради неправилно поливане. Гниене се появява и в случаите, когато сте забравили за растението и след това и излеете вода върху него в големи количества.
Плод, който вече е почернял, не може да бъде спасен. Но можете просто да нахраните самия храст с калций и да започнете да го поливате правилно.
Калциевият нитрат може да се използва като тор. Трябва да се прилага след основното поливане, като първо се отстранят всички засегнати домати.