Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как трябва да се реже прецъфтяла орхидея

21 февруари 2025, 17:21 часа

Задължително ли е да се отстраняват стъблата и как правилно да се извърши подрязването, за да се стимулира нов цъфтеж? В следващите редове ще откриете ключовите стъпки и ще научите как да запазите растението здраво и готово за нова вълна от цветове, когато то е прецъфтяло.

Градинар: Това е тайната да спасите умиращата орхидея

Защо подрязването е важно?

Орхидеите са едни от най-популярните стайни растения заради ефектните си цветове и сравнително лесната поддръжка. След като цветовете увяхнат, мнозина се колебаят дали да режат стъблото и кога е подходящият момент за това. С правилното подрязване не само подобрявате външния вид на растението, но и стимулирате по-енергичен растеж и бъдещи цъфтежи.

Как се пресажда орхидея с въздушни корени

В природата орхидеята сама се справя, отхвърляйки старите си цветоноси, но в домашни условия можем да ѝ помогнем. Така тя няма да изразходва енергия в поддържане на вече ненужни части и ще може да насочи ресурси към образуването на нови пъпки. Също така, подрязването намалява риска от развитие на болести и вредители по изсъхналите или болни стъбла.

орхидея

Основни стъпки при подрязването

Преди да започнете, уверете се, че инструментите са чисти и дезинфекцирани – ножици или ножове, замърсени с бактерии, могат да пренесат инфекции. Ето и основните насоки:

Наблюдение на стъблото: Ако стъблото е изцяло пожълтяло или покафеняло, можете спокойно да го изрежете до основата на растението. Ако обаче е все още зелено и здраво, потърсете възел (често наричан „око“) – там може да се развие нов клон с бъдещи цветове.

Какви грешки при отглеждане на орхидеи допуска почти всеки?

Ниво на подрязване: При здрави стъбла се препоръчва да режете над втория или третия възел, броено отдолу нагоре. Това позволява на растението да развие странично разклонение. Ако стъблото е видимо увредено, го изрежете изцяло, за да предотвратите разпространение на инфекции.

Техника на рязане: Използвайте остри ножици или нож, за да направите чист срез. Ъгълът да бъде леко наклонен, така че евентуална вода да не се задържа по повърхността. Така минимизирате риска от гниене.

орхидея

Обработка на среза: По желание можете да дезинфекцирате мястото на рязане с канела или специална градинарска паста. Това ще намали риска от навлизане на болестотворни микроорганизми в тъканите на орхидеята.

Грижи след подрязването

След като отстраните прецъфтялата част, растението може да реагира с временен застой в растежа. Това е нормално, тъй като орхидеята пренасочва енергията си към оздравяване и формиране на нови цветоноси. В този период е добре да следите нивата на влага и да подхранвате растението с тор за орхидеи.

На каква температура се гледа орхидея през зимата?

Поливането следва да бъде умерено – почвата (субстратът) трябва да изсъхва леко между отделните поливания. Корените имат нужда от циркулация на въздух, така че не допускайте задържане на вода в саксията. Ако забележите, че корените стават меки и покафеняват, значи се задържа твърде много влага. Използвайте подходяща прозрачна саксия и субстрат на основата на кора, за да осигурите правилното отцеждане.

 

Чести грешки при рязането

Една от най-разпространените грешки е да се изчаква прекалено дълго преди отстраняването на изсъхналото стъбло. Изсъхналият цветонос може да стане източник на инфекции, особено ако растението е държано във влажна среда. Друга често срещана заблуда е, че всяко стъбло трябва да се реже на едно и също място – това не е вярно, тъй като здравите зелени части могат да доведат до нови странични разклонения.

За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем

Също така, мнозина опитват да ускорят появата на нови цветове, като подрязват прекалено агресивно. Ако отрежете здраво зелено стъбло прекалено ниско, растението ще насочи енергията си към изграждане на ново стъбло от основата, което може да забави цъфтежа. Балансът е ключов - премахнете сухите и увредени части, но спестете здравите сегменти.

орхидея

Подхранване за нов цъфтеж

За да стимулирате бъдещите пъпки, торовете с високо съдържание на фосфор са подходящи, но не подценявайте и останалите елементи като азот и калий. Избирайте торове, специално формулирани за орхидеи, и следвайте инструкциите на опаковката. Използвайте ги през активния сезон на растеж, когато растението развива листа и стъбла. През по-студените месеци може да намалите честотата на торенето.

Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат

Наблюдавайте внимателно листата - ако станат прекалено тъмнозелени, това може да е знак за твърде много азот, който стимулира вегетативния растеж за сметка на цъфтежа. В такъв случай коригирайте схемата на торене и осигурете повече светлина, за да насочите орхидеята към образуване на цветонос.

Защо орхидеята има жълти листа: Най-честите причини и как да проверите дали е болна

С тези стъпки ще подпомогнете вашето растение да се възстанови и да разкрие целия си потенциал. Така не само удължавате живота му, но и си осигурявате още дълго време елегантна украса в дома.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес