Доматите са сред най-отглежданите плодове у нас. Удоволствието да откъснеш домат от градината или терасата си, узрял под слънчевите лъчи, вкусът и ароматът му са несравними с тези от магазина и особено с тези на вносните домати, узрели по време на дългия път от далечни страни.
Още: Какво да засадите на мястото на краставиците
Още: Как се пресажда орхидея с въздушни корени
Отглеждането на домати е възможно дори в саксии, но трябва да се знаят основни правила, свързани с това отглеждане, предпочитанията им към почва, подхранване, напояване, болестите и вредителите, които ги заплашват, начинът за превенция или справяне с тях.
За начинаещите градинари са възможни предизвикателства, които да ги разколебаят, затруднят или застрашат реколтата им, поради което те често предпочитат отглеждане на домати от готов разсад, а не от семена. Макар да е по-лесно, това е по-скъпият вариант, а и винаги може да упражните повече контрол, ако отгледате разсада си сами. За целта обаче трябва да знаете как се отглежда разсад и как се прави пикиране на домати в кофички.
Пикиране на домати в кофички – какво е това?
Пикирането на домати в кофички представлява пресаждането на крехките млади растения от общия съд, в който са поникнали – обикновено тава, когато говорим не за професионално земеделие, а за домашно отглеждане в градината или на терасата, и преместването им на по-големи пространства, където да имат възможност да се развиват.
Още: Какви грешки се допускат при пикиране на разсад?
Още: Каква е най-добрата почва за разсад домати?
Преди разсадът да бъде преместен в градината, парника или там, където ще се отглеждат доматите за постоянно – до приключване на плододаването, той се пикира в кофички, които обикновено са с малки размери, но са достатъчни за приключване на развитието на разсада и подготвянето му за отглеждане в градината. По отношение на доматите пикирането помага за по-бързото развитие на разсада и така пикираният разсад дава по-ранен добив от непикирания, което прави ценна информацията как се прави пикиране на домати в кофички, както и всички съвети на опитните градинари и професионалистите, правещи пикирането по-лесно и по-успешно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В какво НЕ трябва да се засажда разсад?
Още: Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни
Подходящи условия за отглеждане на успешна реколта от домати
Пикиране на домати в кофички – съвети и правила
- Кога се извършва пикирането?
Още: Защо картофите се напукват - всеки градинар трябва да знае това
Още: Това е най-добрият сорт пипер
Има точен момент, в който следва да пикирате доматите. Това е моментът, в който на разсада са се оформили два същински листа. Фазата е позната като кръстосване.
- Как да извадим растението, за да го пикираме?
Важно е да навлажните почвата, за да може крехкото растение да излезе лесно и без усилия, без дърпане. Използването на сила може да доведе до нараняване на корените, което пречи на последващо захващане на домата и на развитието му.
- С какво да напълним съдовете, в които ще пикираме?
При пикиране на домати в кофички се препоръчва използването на торово-почвена смеска, с която да ги напълните. Важно е да покрие тази смес разсада 2-3 см. над мястото, до което са били в почва преди пикирането. Почвата за пикиране трябва да е влажна и с температура поне 17 градуса.
ТОП 5 съвета при отглеждане на домати, за да имате голям успех
- Каква е последната стъпка при пикиране?
Поливането, естествено. Винаги, когато местите растение от едно място на друго, следва да полеете, за да може да се хване по-лесно и да се развива добре. Градинарите с опит съветват поливането да е със затоплена леко вода, а не с ледена, както и да се полива с канче, чаша, друг подходящ съд само в корена, без да се мокрят стъблото и крехките листа на домата. След това преустановете поливането поне за седмица и осигурете щедра светлина.
Ползи от пикирането на домати в кофички
Освен фактът, че пикирането помага за по-бързото развитие, то е полезно и за кореновата система на домата. Разсад, пикиран в кофички, запазва много добре кореновата си система, благодарение на което, когато се вади, за да се засади на постоянното място, отредено за доматите, се развива бързо.
Пикирането се слави като метод, спомагащ за осигуряване на по-високи добиви, по-ранни домати, по-качествени плодове и тъй като е лесно, не изисква особени средства и време е предпочитан метод за увеличаване на добива от градинарите. Може да закупите малки кофички от пластмаса, които се използват масово при пикиране на зеленчуци, цветя и други растения, както и да си спестите този разход, макар да е минимален, като използвате кофички от кисело мляко за пикирането. Добра работа ще ви свършат и чашки от стиропор.