Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да използвате есенни листа за компост?

28 октомври 2024, 13:11 часа

Есенните листа са безплатен и ценен тор, който определено трябва да се използва от всеки градинар. С помощта на този вид растителни остатъци можете да постигнете много впечатляващи резултати. Има много начини да използвате листата през есенния сезон. Един от най-добрите е използването на растителни остатъци при направата на компост. В този случай обаче трябва да следвате специални препоръки. Те гарантират получаване на компост с отличен състав и качества.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Правила за употреба на есенни листа за приготвяне на компост

Листата трябва да са напълно изсъхнали. Използват се само тези растителни остатъци, които са успели да променят цвета си. В компоста се добавят само листа с кафяв цвят. Слоят от листа винаги се редува с други слоеве: хранителни отпадъци или трева. В този случай ползите от компоста ще бъдат много по-големи.

Как да разберете, че компостът е готов?

Някои листа не трябва да се включват в състава на компоста. Това правило важи за дъбови листа и листа от орехови дървета.

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Не всички листа в градината трябва да се компостират. Оставете слой от тях под храсти, дървета и върху самите лехите, те ще служат като мулч през зимата. Можете също така да помислите за създаване на отделен компост, като използвате само листа.

Как да компостираме листата правилно?

Листата и почвата се поставят в контейнер за компост последователно слой по слой. Слоят от листа трябва да бъде приблизително 25 см, а почвата - 5-10 см. Ако листата и почвата са сухи, не забравяйте да поливате всеки слой. И най-важното, не забравяйте да съберете шепа земни червеи и да ги пуснете в компоста. Там дъждобраните бързо ще се размножават, което ще ускори узряването на компоста.

За да се компостират правилно листата в компостна яма, е необходимо да се създаде и поддържа определена влажност и температура. Не забравяйте да поливате листния компост в горещите дни, за да избегнете изсъхване. Дръжте кутията или ямата покрити, за да поддържате вътрешната топлина (50-70°C). Също така е важно да се грижите за снабдяването с кислород. Компостът трябва да „диша“, в противен случай полезните микроорганизми и земните червеи ще умрат в него. За да се осигури въздушен поток, съдържанието на компостната купчина се смесва с вила на всеки 2-4 седмици.

Как да определите, че листният компост е готов?

Готовият компост има равномерна, рохкава структура (в него не трябва да остават неизгнили листа). Можете да разберете, че компостът вече е изгнил и е готов за употреба по липсата на червеи, които се хранят с остатъците от листата, помагайки на компоста да узрее. И накрая, зрелият компост има тъмен землист аромат, мирише приятно на гора или почти не мирише.

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Никога НЕ слагайте това в компоста - пълен списък със забранените продукти

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес