Мед, аминокиселини, биостимулатори, плевели са някои от решенията, за да се гарантира, че овощните дървета дават плодове и да оцелеят през сезона, знаейки, че през последните години са били изложени на различни природни бедствия и атаки от болести и вредители.
По съседски: Кои овошки си струва да засадите заедно и кои НЕ се разбират
Най-големи щети, през първите месеци, нанасят ранните или късните пролетни слани. Най-засегнати са прасковите и кайсиите, които първи цъфтят, следвани от останалите костилкови и ябълковите видове през април. Повредите се нанасят от по-топлите зими, които водят до по-ранно раздвижване на растителността и съответно до преждевременно разлистване и цъфтеж на пострадалите от измръзване овощни дървета.
Още: През пролетта или през есента: Кога е най-доброто време за засаждане на овошките
Дори и да преживеят късните февруарски и мартенски студове, те свършват работата си през април и намаляват добива на овощните дървета. Ако плодовете оцелеят, през сезона, особено през април и май, когато пролетните дъждове са чести, има силен натиск от болести и неприятели, докато други проблеми се появяват преди беритбата, като късни инфекции с патогенни гъби, насекоми и особено стършели, които нанасят големи щети през последните години.
Как да устоим на замръзване?
Най-добрият начин е подхранването на плодовете с оборски и минерални торове, през есента и ранна пролет. Добре подготвеното овощно дърво може по-лесно да устои на въздействието на ниските температури.
Намалете болестните атаки с медни продукти
Още: Това е "лудото" дърво, което дава 40 различни сорта плодове
Има и резитба. Дори и при костилковите дървета, ако става въпрос за по-големи площи, резитбата е по-добре да се извършва през зимния период, за да се освободи плодното дърво от излишните клони и по този начин да се запазят хранителни вещества за борба със сланите .
Третият метод е подхранване с аминокиселини и биостимуланти, които могат при торене и резитба да намалят щетите дори от температури от -4 градуса. Най-добре е овощарите да се допитат до специалисти в селскостопанските аптеки относно избора на горепосочените продукти, които са богати на фосфор, мед, желязо, цинк, манган и др.
Какво ще кажете за болестите и вредителите?
Още: Тези овощните дървета са най-устойчиви на температурни колебания
Що се отнася до болестите, повечето проблеми възникват по време и след цъфтежа, както и през първия месец до месец и половина след края на цъфтежа. За намаляване на атаката на болестта овощните дървета трябва да се третират с медни препарати преди разлистване и цъфтеж. Медта се прилага и през есента , след падането на листата.
По време на цъфтежа и след образуването на плодове е задължително два-три пъти месечно да се третират овощните дръвчета с фунгициди и инсектициди. При обилни и чести валежи може да се добави още една обработка. Май и началото на юни са запазени за листно подхранване с азотсъдържащи препарати, за да се запазят формираните плодове. Втората половина на юни и първата половина на юли могат да се използват за едно или две третирания с фунгициди и инсектициди, като пестицидите не трябва да се използват преди прибиране на реколтата, поради каренцията.
Две до три третирания преди и по време на прибиране на реколтата са достатъчни.
Още: Овощни растения, които дават плодове на сянка
В този случай нападението на вредни насекоми като телени червеи, бълхи, листни въшки, дървеници и стършели върху овощните дървета също ще бъде намалено . Стършелите, колкото и големи да са, не понасят миризмата на инсектициди и бягат от третираните дървета. Ако не се използват пестициди, в този случай ще има много от тях по плодовете, особено крушите и ябълките. Те ще бъдат много по-малко, ако овошките се пръскат с вода, в която са разтворени лавандула и мента, помагат още салатен оцет и пелин. Достатъчно е да се извършат общо две до три третирания преди и по време на беритбата.
Никога не засаждайте овощни дървета на тези 7 места
Обработки без химикали
Ако не искате да използвате химикали през сезона, достатъчно е да третирате овошките с вар преди разлистване и цъфтеж, а след цъфтежа да използвате биостимулатори, които съдържат водорасли. Това ще намали щетите от насекоми и болести.
Добре е да се добавят биостимулатори, особено при заболявания, към водата с разтворени коприва , оман и глухарче, хвощ и червена детелина. Достатъчно е третиранията да се извършват на няколко пъти, по две през април, май, юни и юли, а преди беритбата да се използват лавандула, мента и оцет за борба със стършелите.
Още: Златно правило: Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?
Срещу други насекоми можете да добавите и червен лук, чесън, сода за хляб и водороден прекис (30%).