Балансираният химичен състав на почвите е най-важният фактор за правилното развитие на растенията, включително и на доматите.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Неговото нарушение може да се разбере по външния вид на растенията. Доматените насаждения реагират най-остро на нивата на азот и калций.
По какво се познава дефицитът на калций и азот по доматите?
Азотът е важен елемент за растежа и развитието на растенията. Влиза в състава на протеини, ензими, витамини, хлорофил, нуклеинови киселини и други органични съединения. Дефицитът на азот при доматите се проявява под формата на слабо разклоняване на стъблото, малки листа със светлозелен цвят, забавен цъфтеж и плододаване. Разсадът с липса на азот расте бавно, има тънки стъбла, малки листа с бледозелен цвят. Излишъкът от азот води до активен растеж на зелена маса в доматите в ущърб на цъфтежа и плододаването. Долните листа стават тъмнозелени, растенията се угояват.
Билките, които трябва да засадите до доматите
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Калцият е необходим на доматите за нормален растеж и развитие на кореновата система, укрепване на клетъчните стени, повишаване на устойчивостта към болести и вредители. Този метал подобрява вкуса на плодовете, предпазва ги от напукване и насърчава дългосрочното им съхранение. Липсата на калций в доматите се проявява под формата на гниене на края на цъфтежа, пожълтяване на горните листа, смърт на точката на растеж и бавен растеж на издънките. При остър дефицит на калций растението може да умре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
За да се премахне дефицитът на азот, е необходимо да растението да се тори с комплексен тор с преобладаване на азот. Можете да използвате амониев нитрат (20-30 грама на 10 литра вода) или урея (една супена лъжица на 10 литра вода). Торенето се извършва след поливане, сутрин или вечер. След прилагане на торове почвата се разкопава.
Ако доматите имат твърде много азот, спрете прилагането на азотни торове и поливайте обилно, за да отмиете азота от почвата. Препоръчва се също да се извърши листно подхранване с калиев сулфат (една чаена лъжичка на 10 литра вода). Пръскането се извършва рано сутрин или вечер.
За да се елиминира недостигът на калций при доматите, е необходимо да се извърши листно подхранване с разтвор на калциев нитрат (20 грама на 10 литра вода) или калциев сулфат (една супена лъжица на 10 литра вода). Пръскането се извършва сутрин или вечер. За предпазване от гниене на края на цветовете плодовете се пръскат с разтвор на калциев нитрат (една чаена лъжичка на литър вода) два пъти - в периода на образуване и узряване на плодовете.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
За да избегнете необходимостта от спешни мерки, най-добре е да добавите калций в почвата през есента заедно с други сезонни торове.
Какво да правите, ако цветовете на доматите падат