Мушкатото и сакъзчетата са едни от най-разпространените видове цветя за отглеждане в домашни условия и могат да изтърпят зимата, но определено се нуждаят от повече грижи с настъпването на пролетния сезон. Те трябва да се събудят и приспособят към новия климат и по-топлото време. Особено внимание трябва да се обърне на поливането им, като не трябва да прекаляваме с него, а да бъде умерено. Водата не бива да ги залива изцяло, но и не трябва да ги оставаме твърде сухи. Освен за поливането трябва внимателно да помислим и за правилните температури и достъпа до светлина. Ето няколко съвета от специалистите:
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Изнесете мушкатото на светло и топло място
Мушкатото е предпочитано, защото не изисква особени усилия за отглеждането му, но все пак има някои фактори, с които трябва да се съобразим, за да расте здраво и красиво. Те имат нужда от достатъчно светлина, иначе в противен случай листата им пожълтяват и увяхват, а самото стъбло се оголва.
При преместването им от хладно място през зимата до по-светлите части на помещението, е препоръчително цветовете да се подрежат и оформят, за да се приспособят правилно и оптимално. Целта е активизирането на цветето и активното му сокодвижение. Орязването става само когато растението е добре полято, ако то е сухо и няма достатъчно вода, има опасност да не се разлисти, защото няма необходимата сила. Премахнете най-много на 10-15 см от основата или да останат поне 5 възела. Първите цветове се премахват, което подтиква към по-силен растеж.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Как да съживим мушкатото след зимната летаргия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Ако растението не се нуждае от пресаждане, се насочваме директно към подхранването му. Препоръчва се първите няколко пъти да се внася по-голямо количество азот, а около 4-5 път да се увеличи добавянето на фосфор и калий. Вземете предвид факта, че пеларгониумите не се нуждаят от много и чести подхранвания.
Ако сте съхранявали мушкатата си през зимата в кашони или на висящи саксии, те първо се накисват и в зависимост от състоянието им подходите могат да варират. Ако корените са здрави и цялостният външен вид на растението е добър, то може да се пресади още на същия ден, но преди това корените трябва да се накиснат във вода за няколко часа. Започнете от сутринта и следобед пресадете растенията.
Ако състоянието на мушкатото обаче видимо не е много добро – увехнали и пожълтели листа, увредени стъбла и т.н., първо трябва да отстраним болните участъци, да почистим и да орежем излишното, за да дадем сили на растението за нов и бърз растеж.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари