Доматите без съмнение са най-популярният зеленчук, отглеждан в градините по целия свят. И макар рядко да се намира човек, който отглежда предимно моркови, патладжани или репички, то има безброй градинари, които отглеждат специално домати. Въпреки че доматите имат заслужена репутация на придирчиви растения, те са доста лесни за отглеждане и всеки може лесно да отгледа няколко растения в градината си.
Все пак, има градинари, които допускат груби грешки при отглеждането на доматите и после са недоволни от реколтата. Ето за какво трябва да внимават.
Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Засяване на семена твърде късно
Доматите се нуждаят от много време, за да дадат плодове. За засаждане се нуждаете от разсад с дебели стъбла и голяма, здрава коренова система. Само тогава този зеленчук ще се адаптира добре към откритата земя и ще даде изобилна реколта. Твърде често градинарите пускат доматен разсад късно и завършват с вретеновидни растения, когато дойде време да ги засадят. Това не само забавя вегетационния период, но и прави растенията по-малко издръжливи.
Препоръчва се сеитбата да започне 8-10 седмици преди последната дата на замръзване или дори по-рано. С 10 до 12 седмици преди последната ви дата на замръзване ще имате достатъчно време да завъдите голям разсад и да се справите с евентуални проблеми на ранен етап. Пакетите със семена винаги имат препоръчителни дати за сеитба и засаждане.
Какво се случва, ако използвате пепел за торене на домати?
Избор на сорт, който не е подходящ за вашия регион
Твърде често градинарите, живеещи в хладен климат, избират грешния сорт. Резултатът: нисък или никакъв добив. Има сортове, които изискват много по-дълъг вегетационен период, за да дадат плодове, и се оказва, че когато растението започне да дава плодове, настъпват първите слани.
Ако живеете в район, където растенията имат кратък вегетационен период, вие сте ограничени в избора си на сортове домати. Имаме нужда от растения, които ще растат бързо и ще дават плодове.
Избор на сорт, който не отговаря на вашите нужди
Преди да изберете сорт, запитайте се „Какво ще правя с моите домати?“
Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат
През годините някои сортове домати са били отглеждани за специфични кулинарни цели. Например доматеното пюре има по-ниско съдържание на вода, което ги прави идеални за консервиране на сосове, сок и доматено пюре. Чери доматите са идеални за закуска и салати. И много хибриди са били отглеждани за производство на идеални домати за нарязване.
Избирането на неопределени сортове, когато искате да приберете реколта за бъдеща употреба, също не е най-добрата идея. Индетерминантните домати са склонни да узряват неравномерно. Тази опция е подходяща, ако планирате да се насладите на месести домати през целия сезон. Ако искате да запазите реколтата, изберете детерминирани сортове, които дават плодове едновременно.
Преди да поръчате куп доматени семена, помислете какво ще правите с тях и кога ще ви трябват домати.
Поддържане на семена при лоши условия
Друга често срещана грешка е липсата на необходимите условия за успешно отглеждане на разсад. Ако планирате да направите това на закрито, ще трябва да задоволите нуждите му от топлина, светлина и хранителни вещества, преди да го засадите в градината. Всеки бъдещ храст трябва да е силен, да има здрав цвят на листата и развита коренова система.
Колко килограма домати обикновено дава един корен
Доматите изискват повече светлина от повечето разсад, в противен случай те изсъхват. Ако не можете да създадете парникови условия в дома си, най-вероятно ще ви трябват лампи за отглеждане. Или изберете прозорци от слънчевата страна на къщата и поставете саксиите там. Разсадът, който не получава достатъчно светлина, ще се разтегне. И въпреки че това може да бъде поправено, най-добре е да не правите тази грешка на първо място.
Неправилно засаждане на разсад от домати в саксия
Много градинари засаждат разсад от домати в малка саксия и очакват, че това ще бъде достатъчно, докато растението е готово за засаждане навън. Но те растат толкова, колкото кореновата им система може да поддържа. Така че, ако започнете да засаждате в малки саксии, ще трябва да ги преместите в по-големи веднъж или два пъти, преди да ги преместите навън. Освен това, ако посеете 2-3 семена в една дупка, трябва да ги разсадите след покълването или да премахнете нежизнеспособните издънки.
Ако не пресадите разсада си, докато расте, в крайна сметка ще получите много вкоренени и закърнели растения.