Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си отглеждаме дини в двора?

19 юли 2024, 09:44 часа

В момента броят на сортовете дини в света наближава 1500. Някои са развили жълта кора, също жълта и дори бяла пулпа, но остават топло- и светлолюбиви – не дават реколта на сянка. Затова трябва да изберете място за тях, което е слънчево, открито и добре отопляемо. През деня температурата на въздуха трябва да бъде между 20 – 25°C, дори 30°C. А през нощта да не пада под 18°C. При по-ниски температури дините спират да растат, а при -1°C загиват.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Мястото за дини, бостанът, трябва да е сухо - те не могат да понасят високи нива на подпочвените води и застояла влага. Всички култури, с изключение на тиквените (краставици, тиквички, тиква, дини, пъпеши) са подходящи като предшественици на дините.

Засаждане на диня - на какво разстояние се прави

Засаждане

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Дините узряват добре на открито - може да бъдат засети със семена веднага в градината след 25 май. Дълбочината на засаждане е 4-5 см. Схема на сеитба: междуредово - 150 см, в реда - 70 см.

В по-северните райони дините, дори и ранните, трябва да се отглеждат чрез разсад. В този случай семената се засяват в края на април в отделни саксии с диаметър 11 см. Разсадът се засажда в почвата след 25 - 30 дни, тоест през втората половина на май. Тъй като в оранжерии дините се отглеждат на опори, засаждането е по-гъсто, отколкото на открито: между редовете - 110 см, в реда - 55 см.

Преди да засадите, трябва да разрохкате почвата в лехата и да направите дупки с дълбочина 3 - 4 см. Идеалното разстояние между дупките е от 70 до 100 см, а между редовете - до 2 метра. Ако няма достатъчно площ за такива параметри, разстоянието между редовете може да бъде намалено до 1 – 1.5 метра.

Може да добавите компост, хумус или чаша дървесна пепел в дупката заедно със семената. Те трябва да бъдат добре смесени с почвата.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

В една дупка се поставя една покълнала семка. Ако семената са сухи и непокълнали, може да поставите две наведнъж. А когато и двете покълнат, по-слабата издънка трябва се отстрани.

След това дупките със семената се покриват с торопочвената смес и лехата се полива с топла вода. Преди покълването е добре посевите да се покрият с фолио или подобен материал.

За да могат дините да дадат добра реколта, трябва да бъдат подхранени предварително. Сухата мая може да бъде един от начините за целта. Тя оказва положителен ефект върху състоянието на почвата и се превръща в източник на хранителни вещества и микроелементи за растенията. След подхранване с мая реколтата от дини може да ви изненада приятно.

Градинарите споделят: Засяване и грижа за ДИНЯ в домашната градина

Грижа за дини на открито

Дините са непретенциозни, така че грижата за тях няма да бъде трудна. Но е важно да се вземат предвид нюансите на отглеждане.

Поливане

Растенията се нуждаят от него само през първия месец от живота си, не повече от веднъж седмично. По-нататъшно поливане на дините не е необходимо освен, ако няма много тежко и продължително засушаване. И със сигурност е излишно да ги поливате след образуването на цветовете - при висока влажност на почвата и въздуха плодовете стават воднисти, безвкусни или дори започват да гният.

Подхранване

Преди сеитба или засаждане в почвата би било полезно да добавите на 1 кв. м:

- урея – 10 грама (1 супена лъжица);

- двоен суперфосфат - 10 грама (2 супени лъжици);

- калиев сулфат – 10 грама (2 чаени лъжички).

Торовете трябва да се разпръснат равномерно върху цялата площта, която след това да се „обърне“ с права лопата.

Дините не се нуждаят от торене през лятото. Особено опасни за тях са азотните торове - плодовете лесно натрупват нитрати.

 

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес