Отглеждането на домати в градината или на балкона може да бъде изключително приятно и удовлетворително занимание, но често може да срещнете проблеми с вредители като черните мушици и листните въшки. В тази статия ще разгледаме как можем да се справим с тези нежелани гости и да запазим нашите домати здрави, и безопасни за консумация.
Още: Защо разсадът пожълтява и как да решите проблема?
Още: 2 места, на които НЕ трябва да засаждате картофи
Идентификация на малките черни мушици по доматите
Когато забележите черни мушици върху доматите си, е важно да знаете точно с какъв вид насекомо си имате работа. В най-честите случаи тези мухи са плодови мушици, които са известни с още едно име - оцетни мушици. Те често атакуват презрелите или напукани домати и нанасят вреди, като техните ларви се хранят с плодовете.
Напръскайте доматите само веднъж с този разтвор и ще забравите за черната мушица
Контролни мерки за плодовите мушици по доматите
Плодовите мушици не са заинтересовани от самите растения, а по-скоро от плодовете им. Те често се снасят на зрелите плодове, за да депозират яйца. Ето няколко ефективни метода за контрол на плодовите мушици:
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
Редовно обиране на зрелите домати: Поддържайте градината си чиста и редовно събирайте всички зрели плодове. Това ще намали наличието на целеви точки за снасяне на яйца от страна на мушиците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Отглеждане на картофи за ранна реколта. Какви сортове да засадите?
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Продължително проветряване на оранжерията: Поддържайте добра циркулация на въздуха в оранжерията, като я проветрявате редовно. Това ще помогне да се намали наличието на влажност, която привлича мушите.
Използване на примамки: Поставете буркани с ябълков оцет в близост до доматите. Мушиците ще се привлекат от миризмата и ще бъдат привлечени към бурканите, вместо към плодовете ви.
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Превенция на заразяването с черни мушици по доматите
Превенцията е винаги по-добър вариант от лечението, затова е важно да се предприемат мерки за предотвратяване на заразяването с черни мушици:
Мулчиране на почвата: Покриването на почвата около доматите със светла слама може да помогне да се намали наличието на мухите, тъй като те обичат тъмните среди.
Как да се справим с вредителите по доматите?
Редовно прилагане на тор от коприва: Торът от коприва не само предоставя хранителни вещества на растенията, но също така може да помогне за отблъскване на насекомите.
Справянето с малките черни мушици по доматите може да бъде предизвикателство, но с правилните методи за контрол и превенция можете да запазите вашата реколта в отлично състояние. Следвайте препоръките за обиране на зрелите плодове, поддържане на добра циркулация на въздуха и използване на примамки, за да намалите възможностите за заразяване. Прилагайки тези стратегии, ще можете да се насладите на здрави и вкусни домати през целия сезон.