Проблемът с листните въшки и акарите по краставиците е вечен за много градинари. Но опитните градинари знаят ефективни начини за бързото му разрешаване и успяват винаги да спасят насажденията и реколтата им. Според тях, ако забележите листни въшки по време на плодния период, по-добре е да използвате биологични инсектициди. Тези продукти са безопасни, защото не съдържат никакви химикали. Те функционират на базата на полезна микрофлора, по-специално на базата на бактерии, гъбички, вируси и др.
Листни въшки по краставиците - съвети за борба с тях от опитните градинари
Пригответе следната смес: добавете 60 ml амоняк и 50 ml течен сапун (или течност за миене на съдове) в кофа, пълна с вода. Всичко се разбърква старателно. След това третирайте растенията, които са в зоната на интерес на листните въшки. Що се отнася до елиминирането на акари, напръскайте краставиците с едно от следните средства: сапунен разтвор; отвара от люспи на лук; инфузия от върховете на картофи или домати.
Най-добрият сорт краставици - дава богата реколта, без усилия
Можете също да засадите копър - той ще привлече калинки, които ще влязат в конфликт с паякообразни акари и ще излязат победители от този сблъсък.
Когато насекомите се появят върху краставиците, листата увисват и изсъхват. Обикновено насекомите се намират от долната страна на листа, както и върху плодниците и стъблата.
Борба с листни въшки по други растения
Листните въшки са вредители по много земеделски култури, овощни дървета и храсти. Това са малки насекоми, с размери само около 2-2,2 мм, които изсмукват сок и хранителни вещества от растенията. Насекомите се размножават много бързо. Цветът им може да бъде зелен, черен, сив, жълт или оранжев. Те имат кратък живот; за едно лято могат да се сменят до 10 или повече поколения вредители.
Какво да засадите след краставиците: 7 култури, които дават отлична реколта
На храст от касис, засегнат от листни въшки, листата започват да се деформират, извиват и изсъхват. По листата на бялото и червеното френско грозде се появяват червени петна. При сухо и горещо време вредителите се размножават много бързо и нападат нови растения. Листните въшки върху касиса могат да причинят голяма вреда на растението и значително да намалят добива.
Изпивайки сока на растението, листните въшки отделят течност, която привлича други вредители. Мравки и други насекоми се събират в храсти от касис, засегнати от болестта. Ако се открият засегнатите области, те трябва да бъдат внимателно отстранени и изгорени, а растението трябва да се третира срещу листни въшки със специални средства.
Най-добрият ранен сорт краставици - ще приберете богата реколта още през юни
Ефективен народен лек за листни въшки върху касис е пръскането на храстите с инфузия на тютюн и дървесна пепел. За да я приготвите, трябва да вземете 400 грама тютюн и дървесна пепел и да ги смесите с 10 литра вода, след което течността да се остави да престои малко и да се използва за пръскане.
Когато листните въшки се появят в градината, се забелязва деформация на листата на дърветата, те стават отпуснати и често могат лесно да се видят натрупвания на насекоми върху листата. Необходимо е да се използват всички възможни средства за борба с листните въшки, в противен случай можете да загубите не само реколтата, но и цялото дърво.
Появата и разпространението на листните въшки в градините се улеснява от плевелите около дърветата. Основен наш помощник в борбата с листните въшки по овошките е калинката.
Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
За да се предотврати появата на насекоми, се препоръчва между дърветата да се засаждат копър, копър, лавандула, мащерка, кориандър, целина и пащърнак.
Пръскане на дървета със сапунен разтвор, за приготвянето на който трябва да смилате и разтворите 300 грама сапун за пране в 10 литра вода. Друг народен метод е третирането на дървета с инфузия на лук. Приготвя се от 100 гр ситно нарязан лук и 200 гр люспи от лук, които се заливат с 10 л гореща вода и престояват 4-5 дни. След това прецедете разтвора и третирайте овощните дървета веднъж на всеки 5-7 дни 2-3 пъти на сезон.
Най-добрите ранни сортове краставици - дават богата реколта дори на бедна почва