Един от най-обичаните храсти на хората са малините.
Когато започне пролетта, малините имат нужда от грижи, за да продължат да ви радват с реколтата си от вкусни плодове.
Как да се грижим за тях?
1. Овлажнявайте храстите си
Повечето от корените са в горния слой на земята. Ето защо по време на суша, малините трябва да бъдат обилно навлажнявани.
Не забравяйте да поливате храстите по време на цъфтежа, растежа и узряването на плодовете. Съобразявайте се с климатичните условия. Земята трябва да е влажна.
Градинар даде златни съвети, по които да отгледаме изобилие от домашни малини
2. Не забравяйте да торите, за да растат добре малините
Ако сте подхранвали малините през есента, тогава не е необходимо да използвате тор в началото на пролетта.
Преди да цъфнат малините, в края на май, можете да ги подхраните с микроелементи.
Използвайте сложни азотни торове. Или използвайте 5 kg хумус на 1 m2, разтваряйте пилешки тор с вода в съотношение 1 към 20 или лопен с вода в съотношение 1 към 10.
Не забравяйте да сложите 60 гр суперфосфат и 30 грама калиев сулфат.
Правила за отглеждане на малини от семена: Какво съветват градинарите?
3. Не забравяйте да мулчирате земята под храстите
За да предпазите корените от студа, трябва да поставите мулч под храстите. Мулчът ще запази влагата в почвата. Мулчирайте храстите след използване на минерални торове.
Използвайте торф, слънчогледови люспи, слама, дървени стърготини или малки клонки. Мулчиращият слой е 5 см, ако земята не е мулчирана, е необходимо земята да се прекопава от време на време.
4. Не забравяйте за подрязването и оформянето на храсти
В началото на март се прави санитарното подрязване. Отрежете повредени, сухи и замръзнали клони. Оставете 15 до 20 здрави клонки на 1 m2. За да берете плодове по различно време, изрежете храстите на различна височина. Разликата между клоните може да бъде 10-15 см.
Ремонтантният сорт се подрязва през пролетта. За еднократна реколта и изобилна реколта отрежете клоните напълно, без да оставяте пънове. Ако планирате да събирате реколтата два пъти, оставете издънки с височина до 25 см.
8 златни съвета, по които да отгледаме изобилие от домашни малини
5. Пролетна обработка срещу болести и вредители
Преди обработка внимателно разгледайте клоните. Удебеляването им може да показва мястото на зимуване на вредители. Такива клони трябва да бъдат внимателно изрязани и изгорени. След пръскане с 1% разтвор на бордолезов разтвор. Не забравяйте да разхлабите земята и да я напръскате.
Срещу антракноза третирайте с Прогноз, Чистофлор или Агроликар. От сиво гниене - "Fitosporin" или 3% разтвор на смес от Бордолезов разтвор.
За ръжда използват Baktofit, Topaz и Abiga-Peak. Срещу стъблената муха и малиновия бръмбар се използват Аскра, Фитоверм, Кинмикс. Срещу паякообразните акари - "Anticlesh" и "Fitoverm". С малинова жлъчка, клоните се отрязват, земята се изкопава и се напръсква с Fufinon-Nova. 200 ml разтвор са достатъчни за един храст (20 ml от продукта се добавят към кофа с вода).
За да не пропуснете болестта, инспектирайте малиновите храсти навреме.