Първа помощ при наранените домати
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Отстранете всички повредени домати, листа (замръзнали, счупени от вятъра, пробити от градушка), в противен случай патогените активно ще се размножават върху тях.
Разредете 20-30 g (1 супена лъжица) сложен минерален тор в 10 литра вода. Поливайте растенията на влажна почва в размер на кофа със състав на 1 кв.м от градината.
Ако градушката е паднала върху млади растения, които все още растат листа, спасяването им на леглата е сравнително просто:
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
- така че засегнатите растения да се възстановят и да растат по-бързо, полейте ги обилно с вода и след това сложете минерален тор (1 супена лъжица на 1 кв.м);
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
- за да се предпазите от възможни заболявания, напръскайте растенията.
За да берете едри и месести домати, напръскайте ги с това през юли
По-лошо е, ако възрастните растения са пострадали от природното бедствие. В този случай няма да е възможно да се спаси цялата реколта. Отстранете всички силно повредени листа, както и плодове: те най-вероятно няма да имат време да узреят, но ще се превърнат в източник на инфекция. Опитайте се да съберете плодовете с леки щети възможно най-бързо. Напръскайте отслабените растения с препарат.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
През лятото доматите са изложени на много опасности, които могат напълно да ви лишат от реколта. Надяваме се, че няма да ви се налага да прибягвате до някоя от тези стратегии.
Как да предпазим доматите от градушка?
През последните години зачестиха гръмотевичните бури с градушки. Основното изискване е защитата да е надеждна, но в същото време да не затъмнява и да не потиска растенията. Затова се поставя над тях синтетична мрежа. Трябва да се избере мрежа с най-малката клетка, така че зърната от градушка да не се промъкват и да не нарушават стъблата и листата.
Защитата се оказа здрава и лека, така че да не бъде откъсната от порива на вятъра. По време на гръмотевична буря мрежата не позволява на града да пада върху растенията.